Pondělí 24. ledna 2022, svátek má Milena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové nalezli u Znojma vajíčko z dob Velké Moravy

Věda

  16:11
Neporušené slepičí vajíčko staré 1200 let, šperky, zbraně, ale také významné antropologické nálezy vydala v uplynulých dnech při vykopávkách archeologům nekropole velkomoravského Hradiště svatého Hyppolita u Znojma. Odhaduje se, že ji tvoří 1500 hrobů. Celkem jich bylo odkryto 350.

Vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma ukazuje jeden z nejvzácnějších letošních nálezů, dochované vejce, nalezené v jednom z hrobů na největším pohřebišti starých Slovanů na Moravě v Hradišti u Znojma foto: ČTK

Vědci se dostávají do centrální části pohřebiště, kde by mohla být pohřbena tehdejší společenská elita s cennými obětinami. ČTK to řekl vedoucí výzkumu Bohuslav Klíma.

Výzkum podle něj jasně ukazuje, že Hradiště bylo významným velkomoravským centrem, jehož důležitost nebyla dosud zcela doceněna. Archeologové ale očekávají, že se situace změní i díky cenným předmětům nalezeným na nekropoli u Znojma.

K raritám patří dochované vejce. Do hrobů se dávala celkem často, všechna se ale časem rozpadla na prach. Vejce z Hradiště bylo ale uloženo v hrnci a přečkalo v něm bez úhony staletí. Při vyndávání byla jeho skořápka na malém místě narušena. Ukázalo se, že obsah vajíčka je stále uvnitř, ale v uschlém stavu.

"Je to naše raritka. Vejce jsem z hrnce vyloupl nožem, otvor v něm zacelil a celé jej přelakoval, aby drželo pohromadě. Je trochu menší, ale je naší chloubou," dodal archeolog.

Antropology překvapil nález ostatků mladé ženy, které dali přezdívku Ďáblice. Měla nádor na hlavě uprostřed čela. Útvar vypadal tak, jakoby z něj vyrůstal roh. Z těchto i dalších koster bylo už odebráno sto vzorků DNA k dalšímu zkoumání. Ukážou, jakým zdravotním potížím Moravané čelili.

Z historického hlediska jsou cenné bronzové pozlacené náušnice, keramika, zbraně a ostruhy, které se našly, uvedl Klíma. Připomněl, že Hradiště svatého Hyppolita vydalo už v minulosti cenné nálezy. Patří k nim zrníčka vinné révy. Výzkum ukázal, že ji obyvatelé Velké Moravy s úspěchem šlechtili. Před pár lety bylo Hradiště u Znojma na okraji zájmu vědců. Teprve před čtyřmi roky záchranný výzkum ukázal, že hroby se v této lokalitě nenacházejí ojediněle, ale že jde o rozsáhlou nekropoli - jednu z největších na jihozápadě Moravy.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...