Pondělí 19. dubna 2021svátek má Rostislav 4 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové nalezli v Izraeli údajně nejstarší kamenné nože

Nůž pod lupou | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nůž pod lupou | foto: ČTK

TEL AVIV Izraelští odborníci našli v jeskyni nedaleko Tel Avivu tisíce úlomků kamenných pazourků starých kolem 200 tisíc let. Vědci mají zato, že úlomky jsou nejstaršími nalezenými předměty, které lidé používali jako nože. Oznámil to tým archeologů z telavivské univerzity.

Kamenné zlomky byly nalezeny v místě jeskynního ohniště, v jehož okolí našel tým telavivských archeologů i spálené zvířecí kosti. Lovci z doby kamenné podle přesvědčení archeologů používali hrubé, zaoblené nože pro porcování upečeného masa. Rozměrem nože nejsou velké - nejmenší jsou velikosti lidského zubu, největší velikosti trsátka na kytaru. Stáří kamenných zbytků vědci odhadli podle analýzy kostí.

Domněnku, že jde o řezné nástroje, vědci odvozují z velkého počtu nalezených úlomků. Nenesou totiž žádné známky broušení, po použití se nepochybně otupily a byly odloženy.

Archeologové se domnívají, že malé nože byly odlamovány z nožů větších, které lovci používali k bourání velkých ulovených kusů nebo k hloubení skrýší. Žádné podobné zbytky nástrojů nebyly dosud nikdy nalezeny.

"Recyklované" nože?

Američtí experti podle agentury AP nicméně varují před unáhlenými závěry a poukazují na některé nezodpovězené otázky. Podle chicagského archeologa Yorka Rowana zůstává například záhadou, proč lovci používali "recyklované" malé nože, když v okolí měli dostatek vhodného materiálu k vylamování nožů nových.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...