Pátek 22. října 2021, svátek má Sabina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Archeologové našli sochu matky Achnatona

Věda

  21:58
KÁHIRA - Američtí archeologové v egyptském Luxoru objevili sochu královny Teji, matky faraona Achnatona, který jako první začal uctívat jediného boha.

Slavná socha královny Nefertiti

Američtí vědci z Univerzity Johnse Hopkinse sochu Teji našli při vykopávkách souvisejících s památkami po Tejině manželovi, faraonovi Amenhotepovi III. O americkém objevu dnes informovala egyptská rada pro památky.
 
Dobře zachovaná žulová socha Teji je vysoká 140 centimetrů a v ramenou má 44 centimetrů. Je do ní vytesáno Amenhotepovo jméno, který Egyptu jako panovník 18. dynastie vládl v letech 1391 až 1353 před naším letopočtem. V Thébách, dnešním Luxoru, nechal vybudovat luxusní palác a vládl spolu s manželkou, i když Teja nebyla urozeného původu. Měli pět dcer a syna Amenhotepa IV.

Nezdařená reforma
Ten uctíval jediného boha, Atona (Sluneční kotouč), a na jeho počest si změnil jméno na Achnaton. Severně od Théb začal budovat nové sídelní město říše, Al-Amarnu. Jeho hlavní manželkou byla krásná Nefertiti.

Násilím zavedené reformy ale neměly dlouhého trvání. Za Tutanchamona, který byl zřejmě synem Achnatona a jedné z jeho méně významných manželek, byla Al-Amarna opuštěna a Egypťané se vrátili k původnímu božstvu.

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat