Sobota 17. dubna 2021svátek má Rudolf 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Věda

Archeologové objevili v pyramidě nejstarší hrobku v Mezoamerice

Pohled do hrobky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pohled do hrobky | foto: ČTK

PRAHA Archeologové objevili v jižním Mexiku v jedné pyramidě hrobku hodnostáře, jejíž stáří odhadují na 2700 let. Podle agentury AP jde patrně o nejstarší takový pohřeb zdokumentovaný v Mezoamerice.

Hrobka v Chiapa de Corzo ukrývala muže asi 50letého, jenž byl do ní uložen s jadeitovým náhrdelníkem, předměty z pyritu a obsidiánu a keramickými nádobami zhruba mezi lety 500 a 700 před naším letopočtem.

Přes tělo hodnostáře byly pečlivě uloženy ostatky asi jednoročního dítěte. Komora obsahovala také pozůstatky dvacetiletého muže, jenž ale tak pečlivě umístěn nebyl. Podle vědců mohl být při pohřbu obětován.

Hodnostář byl pohřben s jadeitovými a jantarovými náhrdelníky a náramky, perlovými ozdobami či předměty z pyritu a obsidiánu. Tvář byla zakryta pohřební maskou s obsidiánovýma očima.

Kostra z mexické hrobky

Nedaleko byla pohřbena přibližně stehně stará žena, u níž byly nalezeny podobné artefakty.

Výzkum vrstev i zjištěná neobvyklá dřevěná konstrukce hrobky vedly badatele k názoru, že by mohlo jít o jeden z nejstarších nálezů pyramidy použité jako hrobky.

Předkolumbovské kultury budovaly pyramidy především jako "cestu" vedoucí z podsvětí k nebesům. Na jejím nejvyšším stupni pak byl vystavěn chrám.

Hrobka objevená na území indiánů Zoque ve státě Chiapas je možná až o tisíc let starší než dosud nejznámější hrobka v pyramidě, v níž byl uložen mayský vládce Pakal v Palenque, rovněž v Chiapasu.

Ostatky v kamenné komoře o velikosti tři krát čtyři metry patřily pravděpodobně vysoce postavenému knězi nebo vládci Chiapa de Corzo, které tehdy bylo významným sídlištěm. Značky na zdech napovídají, že k vytvoření hrobky byla použity dřevěné střešní podpěry. Ale již před dávnou dobou se zřítily pod tíhou pyramidy vybudované nad ní, upozornil vedoucí archeolog Emiliano Gallaga.

Ozdoby pocházely zčásti ze středního Mexika a Guatemaly. Některé z 15 keramických nádob v hrobce vykazují vliv olmecké civilizace, která je všeobecně považována za "matku kultur" v regionu.

V souvislosti s nálezem vědci nevylučují, že by rovněž olmecké pyramidy mohly skrývat podobné hroby hodnostářů, zejména ve známém středisku La Venta. Olmecké pyramidy jsou sice známé, ale prozkoumávány nebyly - důvodem je i vysoká vlhkost prostředí v pobřežních oblastech Mexického zálivu, která k uchování lidských ostatků nepřispívá.

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...