Měšťané tehdy již nefunkční část opevnění postupně zasypávali odpadky, aby je nemuseli vozit daleko, řekl archeolog Jan Frolík z Archeologického ústavu Akademie věd ČR.
„Máme docela hezký soubor asi 20 dýmek, které nejspíš souvisejí s přilehlým vězením, které tam bylo. Trochu překvapivé bylo nalezení poklopů na pěstování chřestu, aby zůstal bílý. Dosud jsem nezaznamenal, že by se někdy v Chrudimi pěstoval,“ uvedl Frolík.
Nečekaně přesné. Archeologové testovali švédské dělo ze 17. století |
Při vykopávkách objevili archeologové i keramiku a zlomky kachlů. V hlíně byla i příměs lidských kostí, které se tam podle Frolíka dostaly až druhotně. V sousedství býval kdysi dominikánský klášter, který zanikl v dubnu roku 1421, když se Chrudim poddala Janu Žižkovi. Při pozdějších stavebních úpravách skončily zbytky ostatků z klášterních hrobů pod hradbami.
Radnice začala minulý rok severní hradby opravovat, protože opevnění se v některých místech naklánělo. Tento hradební úsek je jediný, který nebyl zasažen žádnými novodobými stavebními úpravami. Náklady na opravy dosáhnou asi 8,5 milionu korun včetně DPH. Chrudim na ně využila i odměnu milion korun, kterou získala za titul Historické město roku 2013.