130 let

Arthur Schopenhauer | foto: ČTK

Filosof pesimismu. Arthur Schopenhauer věřil v neomezené možnosti rozumu

Věda
  •   6:42
GDAŇSK - Filozofem pesimismu bývá nazýván Němec Arthur Schopenhauer, který se narodil 22. února 1788. Základní myšlenku své filozofie, že totiž víra v neomezené možnosti rozumu, svobodu vůle a dějinný pokrok je iluzorní, shrnul už jako třicetiletý do svého nejznámějšího díla Svět jako vůle a představa.

Myšlenky tohoto gdaňského rodáka ovlivnily řadu osobností, například Friedricha Nietzscheho, Richarda Wagnera, Alberta Einsteina, Sigmunda Freuda, Lva Tolstého či v Čechách filozofa Ladislava Klímu nebo básníka Otokara Březinu.

Indická filosofie jako inspirace

Schopenhauer, jehož inspiroval mimo jiné Immanuel Kant, Platón či indická náboženská filozofie, postavil proti osvícenskému optimismu pesimismus. Podle něj je život bytostně tragický, neboť je provázen stínem vědomí vlastní konečnosti a naplněn neustálou honbou za uspokojováním nejrůznějších potřeb. Jenže uspokojí se jedna, vyvstane druhá.

Podle Schopenhauera nelze svobodně a rozumně měnit směr života, jistá svoboda existuje jen ve volbě prostředků. Podle něj není základem existence rozum, nýbrž slepá vůle, respektive puzení či chtíč. Jedině popřením vůle k životu může podle Schopenhauera člověk dojít osvobození. K tomu lze podle něj dospět buď esteticky - umění vysvobozuje génia z každodenního běhu světa, nebo eticky - askezí, jež zbavuje tělesných žádostí.

Arthur Schopenhauer zemřel 21. září 1860 ve Frankfurtu nad Mohanem.

Autor: ČTK