Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronauti mají na ISS novinku, nový výhled na Zemi

Věda

  18:19
WASHINGTON - Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici(ISS) začali zprovozňovat nově nainstalovaný obytný modul Tranquility, jehož součástí je také výklenek nazvaný Cupola umožňující dosud nejlepší výhled z vesmírné stanice. Průchod do Tranquility byl otevřen ve 3:17 SEČ a prvním, kdo do nového modulu proklouzl, byl velitel ISS Jeffrey Williams.

Američtí astronauti začali zprovozňovat nový modul ISS foto: ČTK

Podle agentury AP je ale třeba vyřešit problém s nepřiléhající izolací.
Mezi sedmimetrovou Tranquility a vyhlídkovou kupolí, která je dočasně připojena k jednomu ze spojovacích uzlů modulu, má být umístěn několikavrstvý izolační kryt, ale kovové části do sebe řádně nezapadají. Vadí jim madlo nebo jiný výstupek v průlezu. Letový

K Tranquility připojili i chladící zařízení

Dva astronauti v neděli k novému modulu Tranquility nainstalovali vnější potrubí s chladicí směsí na bázi amoniaku a provedli řadu dalších "oživovacích" prací.  Robert Behnken a Nicholas Patrick zahájili výstup po třetí hodině ranní SEČ a jejich pracovní směna vně komplexu skončila v 9:14 SEČ. Připojování rozvodů byla podle AP náročná práce, protože některé hadice
měřily až 5,5 metru. Astronauti byli vystaveni také možnému riziku kvůli čpavku (amoniaku), který mohl poškodit skafandry.

ředitel Bob Dempsey oznámil, že problém se snaží inženýři vyřešit. Je prý možné, že kosmonauti překážející část odstraní.

Izolační kryt je určen k ochraně spojovacího a úchytného zařízení na
Tranquility před chladem. Port tak bude prozatím nechráněn, dokud
astronauti kupoli, připojenou zatím provizorně, nepřesunou na trvalé místo na opačné straně modulu, s čímž NASA počítá v neděli, podle AP ale manévr může být odložen.

I přes komplikace s izolací pokračuje posádka komplexu s instalací
kabeláže, rozvodů vody a se stěhováním vybavení. Připravuje se také na druhý výstup do volného kosmu, při kterém astronauti namontují na vnější plášť Tranquility rozvody kapalin. Tato pracovní směna vně stanice je naplánována na neděli 3:10 SEČ.

Američtí astronauti začali zprovozňovat nový modul ISS

Společně s Williamsem vstoupili do modulu při jeho prvním otevření kapitán raketoplánu Endeavour George Zamka a astronaut Stephen Robinson. Všichni měli masky a ochranné brýle pro případ, že by uvnitř nové místnosti poletovaly nezajištěné části. "Je nádherný," pochvaloval si nový modul Williams.

Astronauti poté otevřeli také průlez do Cupoly, která má sedm oken, z nichž jedno je s průměrem 79 centimetrů největší, jaké kdy člověk ve vesmíru instaloval.

Po "oživení" modulu, tedy jeho uvedení do plného provozu, bude v zásadě dokončena více než desetiletá základní výstavba orbitální stanice v hodnotě 100 miliard dolarů. Tu buduje na oběžné dráze kolem Země ve výšce 354 kilometrů nad povrchem 16 států.

Tranquility podle NASA zásadně zlepší kvalitu života na orbitálním
komplexu, kde astronauti pobývají v kuse šest měsíců. Stane se druhým obytným modulem pro posádku, která v něm bude mít k dispozici toaletu, posilovací stroje, generátor kyslíku i přístroje na čištění vzduchu a recyklaci vody.

Autor:

Mohlo by vás zajímat