Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronomové našli ve vesmíru molekuly jednoduchého cukru

Věda

  18:51
BERLÍN - Evropští a američtí astronomové objevili molekuly jednoduchého cukru glykolaldehydu v plynovém mračnu obíhajícím nedávno zrozenou hvězdu. Objev je významný i proto, že glykolaldehyd může sloužit ke vzniku složitých organických sloučenin.
Vesmír (ilustrační foto)

Vesmír (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Molekulu vědci spatřili v plynovém mračnu kolem hvězdy označované IRAS 16293-2422, která se nachází asi 400 světelných let od naší sluneční soustavy. Hvězda je na kosmické poměry mladá, její stáří astronomové odhadují na 10.000 let.

ČTĚTE TAKÉ:

Glykolaldehyd se patrně vytvořil působením záření z hvězdy na jednodušší sloučeniny v plynovém mračnu, uvedl Jes Jorgensen z dánského Institutu Nielse Bohra, který se na výzkumu podílel.

Glykolaldehyd slouží jako stavební kámen pro vznik ribózy, která může posloužit k vytvoření ribonukleové kyseliny (RNA). Ta slouží v buňkách k přenosu genetické informace nebo jako katalyzátor biologických reakcí.

Vědci nalezli molekuly glykolaldehydu ve vesmíru už dříve. Poprvé ho objevili poblíž centra Mléčné dráhy, kde ovšem podle předpokladů panují takové podmínky, jaké zřejmě vylučují vznik života. Později se podařilo nalézt molekuly tohoto jednoduchého cukru také v mračnu na okraji naší galaxie, v němž podle astronomů vznikají nové hvězdy. Nyní je to ale poprvé, co astronomové našli glykolaldehyd přímo v okolí už existující hvězdy.

Autoři: ,