Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Astronomové objevili pátý Plutův měsíc

Věda

  19:10
WASHINGTON - Američtí astronomové objevili již pátý měsíc obíhající kolem Pluta na okraji sluneční soustavy. Objev učinili za pomoci Hubbleova vesmírného dalekohledu vědci z kalifornského institutu SETI vedeného Markem Showalterem.

Pluto a jeho tři měsíce foto: /APČTK

Stejný tým již loni objevil čtvrtý měsíc obíhající kolem Pluta. Nový měsíc nepravidelného tvaru má průměr asi 24 kilometrů, zatímco loni objevený měsíc asi 34 kilometrů. Největší Plutův měsíc Charon objevený už v roce 1978 má v průměru kolem 1000 kilometrů.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:

Než dostane nově objevený měsíc jméno, má provizorní označení P5, loni objevený měsíc je stále označován P4. Další měsíce se jmenují Nix a Hydra.

Vědci se domnívají, že všechny měsíce se utvořily, když se Pluto srazilo s jiným velkým tělesem v Kuiperově pásmu planetek.

Pluto není planeta

Samotné Pluto bylo vyřazeno z kategorie planet v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze. Nyní je řazeno mezi trpasličí planety, které obíhají Slunce za dráhou Neptuna.

K Plutu a jeho měsícům má v roce 2015 dorazit americká sonda New Horizons, která by měla poslat na Zemi první snímky Plutova systému.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna
Mrtvé moře ve vaně: Kosmetika, díky které využijete sílu soli a bahna

V kosmetice Kawar najdete životadárné minerály z Mrtvého moře, které regenerují a zjemňují pleť. Sáhnout můžete po pleťové masce, krémech, ale i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat