Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Asus Eee se začíná prodávat

Věda

  6:00
V zemi svého původu, na Tchajwanu, byl oficiálně uveden ultrapřenosný notebook Asus Eee. Zároveň byla upřesněna jeho výbava a data, kdy se rozběhne jeho prodej v Evropě.

Ultra mobile PC Asus Eee. foto: AsustekReprofoto

Asus Eee měl být uveden na trh již koncem prázdnin, nakonec však byl kvůli problémům se software odložen. Společnost však své sliby splnila, a tak se někteří z nás mohou s tímto skvostem setkat již pod stromečkem.

V krátkosti připomeňme, že Asus Eee je subnotebook anebo ultrapřenosné PC, chcete-li, které se vejde do jednoho kilogramu váhy. I přesto je plně kompatibilní s Windows XP, které se mají dodávat za příplatek. V základu Eee obsahuje speciálně upravenou linuxovou distribuci.

Prodávat se bude ve čtyřech různých stupních výbavy. Ty se od sebe budou lišit především velikostí interní flash paměti (2-8 GB), velikostí RAM (256 MB – 1 GB), přítomností webové kamery a výdrží baterie (2,8-3,5 hod). Jejich ceny se mají ve Spojených státech pohybovat mezi třemi a čtyřmi sty dolary. Když k tomu přičtete dovozní přirážky, daně a marže obchodníků, dá se odhadnout, že by se u nás mohl prodávat za částku oscilující okolo deseti tisíc korun. Tak optimisticky jako původních 200 dolarů to sice nevypadá, ale stále jde o velmi slušnou cenu, když uvážíme, že je v mnoha ohledech schopen nahradit běžný notebook.

Kvůli obrovské poptávce nestíhá Asus výrobu, přesto by to nemělo ovlivnit evropskou premiéru. Ta by se měla odehrát 1. listopadu v Londýně, následovat by mělo Německo a Francie. Jestli se Asus Eee bude oficiálně dovážet i k nám, zůstává prozatím otázkou.

Autor: