Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

IQ a chování ovlivňuje množství zeleně, tvrdí vědci. Více rostlin ve městech prý udělá lidstvo chytřejším

Věda

  15:32
GENT/PRAHA - Čím více zeleně, tím vyšší IQ a méně problémů s chováním, tak zní závěr belgické studie zkoumající vliv okolního životního prostředí na rozvoj dětí. Odborníci věří, že výsledky můžou napomoci urbanistům při jejich práci.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ARCHIV RADNICE

Parky, zahrady, sady a podobná místa plná rostlin hrají klíčovou roli při dospívání, tvrdí členové výzkumných týmů na univerzitách v belgickém Hasseltu a Gentu. Podle nich by mohlo více zelených ploch ve městech vést k posunu IQ populace. Další benefitem má být snížení výskytu problémů s nadmírou agrese či nedostatkem pozornosti.

Větší množství zeleně má totiž za následek nižší znečištění ovzduší a menší hluk, což podle spoluautorky studie Esmée Bijensová vede ke stabilnějšímu psychickému stavu. „Tato zjištění jsou důležitá pro urbanisty k vytvoření optimálního prostředí pro děti, aby plně využili svůj potenciál,“ řekl pro britský deník The Independent profesor Tim Nawrot z univerzity v Hasseltu.

Podle deníku zkoumali vědci vývoj u zhruba 700 lidí ve věku od osmi do patnácti let, přičemž zjistili celkový nárůst IQ o více než dvě jednotky u těch, kteří žili v blízkosti míst pokrytých zelení. Při vyhodnocování výsledků brali experti v potaz také například vzdělání a finanční zázemí rodičů.

„Naše výsledky nejsou ovlivněny socioekonomickým zázemím účastníků. Souvislost mezi zelení a inteligencí byla zjištěna u dětí rodičů s vysokou i nízkou úrovní vzdělání, “ uvedla Bijensová.

I přes všechna zjištění vědci přiznávají, že zeleň má u některých na IQ malý vliv, či takřka žádný. Shodují se ovšem, že celkově dostatek rostlin může způsobit posun IQ populace do vyšších sfér.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat