Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Atlantis hrála místo budíčku píseň. Poslechněte si ji

Posádka Atlantis vyfotila Hubblův teleskop ze svého raketoplánu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Posádka Atlantis vyfotila Hubblův teleskop ze svého raketoplánu. | foto: NASA/AFP

PRAHA Astronauti vesmírné mise Atlantis se připravují na svůj první výstup do volného protostoru z celkových pěti, aby opravili některé časti Hubblova teleskopu.

Posádku v čtvrtek ráno vzbudila na vyžádání člena posádky Drewa Feustele píseň Stick Shifts and Safety Belts od skupiny Cake. První výstup opravářů potrvá asi šest a půl hodiny.

Vedle oprav astronauti na teleskop namontují některá nová zařízení, která zvýší výkonnost teleskopu. Hubble dostane novou kameru WFC3 (Wide Field Camera) a nový spektrograf COS (Cosmic Origins Spectrograph). WFC3 je schopna snímat v široké škále, od ultrafialových paprsků po infračervené.

Mimo to dojde i k výměně baterií, části tepelné izolace a především gyroskopů. Tyto setrvačníky zajišťují orientaci kosmického dalekohledu v prostoru a postupně se opotřebovávají.

Astronauti na těleso nainstalují také mechanismus, který pomůže příští vesmírné misi se stažením Hubblova teleskopu z orbity.

NASA doufá, že tento zásah udrží teleskop v chodu alespoň do roku 2014, ale maximální životnost teleskopu udávají astronomové až na deset let.

Atlantis je poslední servisní mise americké vesmírné agentury, tedy možnost provést rutijní opravy Hubblova teleskopu. Program servisních misí bude v roce 2010 ukončen a Hubblův teleskop pod odletu Atlantis bude již jen dosluhovat.

Při blibližovacích manevrech raketoplán řídil komandér Scott Altman, zatímco jeho kolegyně Megan McArthur ovládala robotickou ruku, kterou se vesmírná loď pojí s teleskopem. V kontakt s jeho tělesem raketoplán vešel ve středu ve čtvrt na sedm večer.

Atlantis je v pořadí čvrtá servismí mise k Hubblovu teleskopu od jeho vypuštění v roce 1990. NASA původně plánovala ještě pátou misi, která se měla konat za pět let, ale požár na palubě raketoplánu Columbia v roce 2003 je donutil přehodnotit plány.

Pro případ nouze je v Kennedyho vesmírném centru připraven raketoplán Endeavour. Pokud sedmičlenné posádce nastanou na palubě Atlantis komplikace a nebude schopna se dostat na Zem ve vlastní lodi, Endeavour ji vyrazí na pomoc.

Při inspekci během letu přišli astronauti na trhliny v plášti na pravém křídle lodi. Poškození, které mají zřejmě na svědomí odpadávající úlomky z vnějších palivových nádrží během startu, ale není podle NASA vážné.

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...