Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Austrálie otevřela 'nejchytřejší akvárium' na světě

Věda

  7:00
SYDNEY - Austrálie ve čtvrtek otevřela velké výzkumné akvárium, které dokáže simulovat oteplování oceánů a provádět klíčové studie dopadu smrtících hvězdic trnová koruna (Acanthaster planci), které ničí Velký bariérový útes.

Velký bariérový útes foto: ČTK

Národní mořský simulátor (SeaSim), postavený za 35 milionů australských dolarů (asi 628 milionů korun), vznikl v severoaustralském městě Townsville. Akvárium spadá pod Australský ústav mořských věd (AIMS) a nabízí "úžasnou" škálu technologií, řekl agentuře AFP hlavní výzkumník AIMS Mike Hall.

"Když jsme začali SeaSim plánovat, navštívili jsme více než 40 mořských akvárií po celém světě, abychom zjistili, jaké jsou klíčové prvky dokonalého výzkumného zařízení," dodal Hall. "To, co jsme postavili, si bere to nejlepší ze světa a přidává nové technologie a neuvěřitelnou úroveň automatizace a kontroly." Vědci podle jeho slov budou moct nastavit v nádržích akvária propracovanou škálu parametrů včetně teploty vody, kyselosti, slanosti, osvětlení, obsahu živin a kvality vody, aby si vyzkoušeli celou řadu hypotéz.

Velký bariérový útes

Jednou z priorit akvária bude zkoumání hvězdic, které jsou odpovědné za rozsáhlé škody na Velkém bariérovém útesu, řekl šéf AIMS John Gunn. Korálové nánosy na útesu, který je na seznamu UNESCO, se za posledních 27 let snížily na polovinu. Zhruba 42 procent těchto škod je připisováno hvězdicím trnová koruna.

Mořská hvězdice

"Musíme pochopit, proč periodický boom populace hvězdic vede k masivnímu ničení útesu. Mohou za to živiny ze záplavové vody, nebo jsou ve hře komplexnější faktory?", ptá se Gunn. Vědci už zjistili, že hvězdice pasoucí se na korálech mezi sebou komunikují chemickými signály. SeaSim se proto bude snažit zjistit, zda by bylo možné tyto signály napodobit, a odlákat tak hvězdice pryč.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat