Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Austrálie otevřela 'nejchytřejší akvárium' na světě

Velký bariérový útes  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Velký bariérový útes | foto: ČTK

SYDNEY Austrálie ve čtvrtek otevřela velké výzkumné akvárium, které dokáže simulovat oteplování oceánů a provádět klíčové studie dopadu smrtících hvězdic trnová koruna (Acanthaster planci), které ničí Velký bariérový útes.

Národní mořský simulátor (SeaSim), postavený za 35 milionů australských dolarů (asi 628 milionů korun), vznikl v severoaustralském městě Townsville. Akvárium spadá pod Australský ústav mořských věd (AIMS) a nabízí "úžasnou" škálu technologií, řekl agentuře AFP hlavní výzkumník AIMS Mike Hall.

"Když jsme začali SeaSim plánovat, navštívili jsme více než 40 mořských akvárií po celém světě, abychom zjistili, jaké jsou klíčové prvky dokonalého výzkumného zařízení," dodal Hall. "To, co jsme postavili, si bere to nejlepší ze světa a přidává nové technologie a neuvěřitelnou úroveň automatizace a kontroly." Vědci podle jeho slov budou moct nastavit v nádržích akvária propracovanou škálu parametrů včetně teploty vody, kyselosti, slanosti, osvětlení, obsahu živin a kvality vody, aby si vyzkoušeli celou řadu hypotéz.

Velký bariérový útes

Jednou z priorit akvária bude zkoumání hvězdic, které jsou odpovědné za rozsáhlé škody na Velkém bariérovém útesu, řekl šéf AIMS John Gunn. Korálové nánosy na útesu, který je na seznamu UNESCO, se za posledních 27 let snížily na polovinu. Zhruba 42 procent těchto škod je připisováno hvězdicím trnová koruna.

Mořská hvězdice

"Musíme pochopit, proč periodický boom populace hvězdic vede k masivnímu ničení útesu. Mohou za to živiny ze záplavové vody, nebo jsou ve hře komplexnější faktory?", ptá se Gunn. Vědci už zjistili, že hvězdice pasoucí se na korálech mezi sebou komunikují chemickými signály. SeaSim se proto bude snažit zjistit, zda by bylo možné tyto signály napodobit, a odlákat tak hvězdice pryč.

,

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...