Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Koaly ohrožuje urbanizace. Zvířata jsou náchylnější k nemocem, tvrdí vědci

Věda

  6:43
PORT MACQUARIE - Odporný nasládlý zápach se šíří ve vzduchu ve chvíli, kdy dvanáctiletou koalí samičku Robyn přinášejí na malou vyšetřovnu první australské nemocnice pro tyto vačnatce, kteří jsou typičtí pro tento ostrovní kontinent. Píše o tom agentura AFP.

Většinu svého života koaly stráví na stromech. foto: Kateřina Červenková

Na první pohled se zdá, že se zvíře těší dobrému zdraví. Testy však odhalují „vlhké hýždě“, jasnou známku chlamydiové infekce, která může způsobit slepotu, neplodnost a smrt. Na tuto pohlavně přenosnou infekci neexistuje žádný lék. Robyn, která byla nalezena v ulici Sherwood v pobřežní lokalitě Port Macquarie, a proto byla pojmenována podle Robina Hooda, vykazuje všechny příznaky pokročilého stádia choroby. Je pravděpodobné, že ji za několik měsíců čeká bolestivá smrt.

K nedávným epidemiím chlamydiové infekce přispívá rozšiřování výstavby na území, kde koaly žijí, vysvětluje Cheyne Flanaganová, ředitelka nemocnice pro koaly v Port Macquarie. „Zvířata jsou pod tlakem, jsou nucena žít více vedle sebe, a tím rostou interakce mezi jednotlivými vačnatci, které zvyšují riziko nákazy,“ říká.

Medvídek koala

Soupeření o území a potravu zvyšuje stres, to postihuje imunitní systém zvířat a činí je více ohroženými nemocí. Prognóza pro Robyn je stejně chmurná jako pro populace koal na východním pobřeží Austrálie, které jsou navíc častou obětí útoků psů a změn klimatu. Navíc je ohrožuje automobilový provoz.

Když do země přišli první britští osadníci v roce 1788, bylo zde více než deset milionů koal. Protože žijí zavěšeny na stromech, je těžké odhadnout jejich počet, ale Vědecký výbor pro ohrožené druhy uváděl v roce 2010, že jich je více než 188 000. V některých částech Queenslandu podle nedávné studie téměř vymizely. V tomto státu, stejně jako v Novém Jižním Walesu a na území australské metropole, jsou označovány jako „zranitelný“ druh.

„Pokud jde o jejich dlouhodobé šance, nejsem vůbec optimista,“ říká Damien Higgins ze Sydneyské univerzity. „Tlak přetrvává. Dokud budou chtít lidé žít tam, kde žijí koaly, budou problémy,“ dodává. Australské koaly jsou již dlouho vystaveny chlamydiovým infekcím, které se liší od těch, jež postihují lidi. Podle posledních studií mohou tyto infekce pocházet z kmenů přítomných v dobytku, který před dvěma staletími do Austrálie přivezli osadníci. Dopady infekcí a jejich šíření však zvyšuje stres způsobovaný lidskou činností.

Nemocnice pro koaly v Port Macquarie začala působit v roce 1973. V posledních letech se však její „klientela“ značně změnila. Podle Flanaganové jsou vačnatci dnes starší a jejich počet výrazně klesl. To vede k závěru, že populace hyne. Kvůli urbanizaci dnes mladé koaly musejí překonávat větší vzdálenosti, než se mohou usadit, a stávají se tak obětí automobilového provozu a toulavých psů.

„Problém s koalami není snadné řešit v zónách, kde dochází k velkému růstu. Lidé chtějí bydlet u pobřeží a my musíme hledat prostředky, jak koaly dlouhodobě chránit,“ uvádí starosta lokality Peter Besseling. Vědci spolupracující s nemocnicí pro koaly se snaží zlepšit jejich šance na přežití a studují nemoci, které je napadají. Snaží se omezit škody. „Když tu máme urbanizaci, musíme se snažit omezit její dopady na koaly a udržovat je pokud možno v dobrém zdravotním stavu,“ zdůrazňuje Higgins.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat