Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Australské ovce mají být ohleduplnější ke klimatu

Věda

  15:26
CANBERRA - Australští vědci se pokoušejí vyšlechtit ovce, které by říháním vylučovaly méně zplodin způsobujících oteplování ovzduší. Informaci přinesl australský zpravodajský server ABC.

Automaty na metan foto: Reprofoto

Zemědělství zodpovídá za 16 procent australského objemu skleníkových plynů.

Metan pocházející z chovných zvířat, který se na oteplování ovzduší podílí, tvoří dvě třetiny tohoto množství. Podle Johna Goopyho z Průmyslového oddělení Nového Jižního Walesu 90 procent metanu produkovaného ovcemi, skotem a kozami vzniká v bachoru a ven se dostane říhnutím. Vědci proto doufají, že vyšlechtěním ovcí s nízkými emisemi metanu se jim podaří v příští dekádě přispět ke snížení emisí skleníkových plynů.

Výzkumníci ve speciálních chlévech, kam po krmení ovce nahánějí, měří, kolik plynu vzniká říhnutím. Výsledky na 200 ovcích zatím ukazují, že objem plynu souvisí s množství zpracované potravy. Skot za rok "vyrobí" asi 70 kilogramů metanu, ovce asi jednu desetinu toho množství.

Podle Goopyho jsou však významné rozdíly mezi jednotlivými zvířaty. Některé ovce oproti předpokladům produkují mnohem více metanu, zatímco jiné jsou výrazně pod průměrem. Vědci tak hledají přirozené odchylky, aby potom vyšlechtili populaci ovcí s nízkými emisemi metanu.

Austrálie má z vyspělých zemí nejvyšší objem skleníkových plynů na hlavu. Změny klimatu jsou v Austrálii ostře sledovaným politickém tématem.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat