130 let
Ptakopysk (ilustrační).

Ptakopysk (ilustrační). | foto: wikipedia.org

Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska

Věda
  •   5:06
CANBERRA - Australští vědci se obávají o budoucnost ptakopyska podivného, malého obojživelného savce, jenž obývá řeky a toky některých australských oblastí a Tasmánie. V posledních 30 letech se rozloha přirozeného prostředí ptakopyska v Austrálii zmenšila o více než pětinu, píše agentura Reuters s odkazem na výzkum univerzity Nového Jižního Walesu.

Nejvíc jeho prostředí ohrožují klimatické změny či nadměrné čerpání vody z řek. Vědci proto navrhují, aby byl ptakopysk zařazen mezi ohrožené druhy.

Ptakopysk tráví značnou část svého života ve vodě a pokles úrovně toků pro něj představuje velké ohrožení. „Pokud se kvalita řek kvůli suchu a hrázím sníží, tak existuje reálné riziko, že populace ptakopysků z některých toků zmizí a již se nevrátí,“ uvedl badatel z univerzity Nového Jižního Walesu Richard Kingsford.

Vědci objevili bizarní ‚pekelnou‘ planetu. Prší na ní kameny a oceány tvoří láva

Odhady počtů tohoto savce se značně liší. Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) v roce 2016 odhadl, že populace ptakopysků se pohybuje od 30.000 do 300.000 kusů. Odhad velikosti populace ztěžuje fakt, že ptakopysk je noční a plaché zvíře a jeho výskyt je nerovnoměrný.

Zařazení ptakopyska mezi ohrožené druhy by podle vědců mohlo vést k jeho větší ochraně ze strany úřadů. Podle BBC australské ministerstvo životního prostředí vyhradilo na ochranu ptakopysků jeden milion australských dolarů (asi 16 milionů korun). V současnosti IUCN považuje ptakopyska za téměř ohrožený druh.

Autor: ČTK