Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Autorské poplatky za prázdná média se dočkaly změny

Věda

  9:15
Ministerstvo kultury částečně ustoupilo tlaku a pozměnilo výši poplatků vybíraných za prázdná paměťová média. Jejich struktura zůstává stejná, avšak byla zohledněna stále rostoucí kapacita pamětí.

Ilustrační foto. foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

Poplatky za paměťové karty, USB a pevné disky se sice sníží, avšak kvůli zachování nevhodného způsobu zpoplatnění, které závisí na velikosti, nejspíše brzy zase porostou. Naštěstí byla do zákona zakomponována zmínka o maximální možné výši, které mohou autorské poplatky dosáhnout.

Zatímco dříve se u paměťových karet a flash disků platilo za každých započatých 512 MB 7,14 Kč, nyní se bude platit 1,79 Kč za každý započatý gigabajt, avšak do maximální výše 90 korun.

Obdobná je situace u pevných disků: za úložiště do kapacity 1 TB se platí 0,18 Kč za každý započtený GB. U disků nad tuto velikost je to sice jen 0,12 Kč, ale je třeba přičíst paušální poplatek 178,50 Kč.

V praxi to znamená významný pokles autorských poplatků: zatímco za USB disk o kapacitě 32 GB byste dříve zaplatili necelou pětistovku, nyní se náklady na tyto odvody vejdou pod 60 Kč.

Autorské poplatky za prázdná CD, DVD a tiskárny zůstávají beze změny. Znamená to tedy 0,48 Kč za nepřepisovatelné CD, 2,38 Kč za RW variantu. Za DVD zaplatíte navíc 1,19 Kč (resp. 5,95 za přepisovatelný disk).

Tyto poplatky byly stanoveny vyhláškou č. 488/2006 a nově upraveny v č. 408/2008. Jejich smyslem je prostřednictvím autorských organizací (OSA a Intergram) vynahradit umělcům ztráty vzniklé rozmnožováním autorsky chráněných děl. Tento způsob je však častým terčem kritiky, protože nutí platit i ty uživatele, kteří paměťová média k tomuto účelu nikdy nepoužijí.

Autor: