Úterý 15. června 2021svátek má Vít 27 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Bavorská univerzita objevila na lidské kůži prastaré mikroorganismy

Bakterie legionelly. Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bakterie legionelly. Ilustrační foto. | foto: Shutterstock

ŘEZNO Vědci vůbec poprvé objevili na lidské pokožce prastaré mikroorganismy, které jsou považovány za možná nejstarší linii života na Zemi. V pondělí o tom informovala Řezenská univerzita v Německu, jejíž odborníci tyto jednobuněčné organismy zvané archea, konkrétně kmen Thaumarchaeota, na lidském těle zjistili.

Vědecký tým nález zveřejnil v odborném magazínu PLoS ONE. Archea (dřívější označení archebakterie) vyhledává především extrémní místa, žije mimo jiné v blízkosti horkých pramenů, na dně moří, v zahnívajícím bahně či ve vodách s vysokým obsahem solí.

Thaumarchaeota hrají důležitou roli v zemském koloběhu dusíku. "O vzájemném působení s lidmi se dosud nic nevědělo," uvedla bavorská univerzita.

Bakterie musí být v kontaktu s lidmi

Mikrobioložka Christine Moisslová-Eichingerová objevila stopy archeí v takzvaném čistém prostředí, tedy v prostorách, kde je úroveň prachu, mikrobů či aerosolů na velmi nízké úrovni. Čisté prostředí se běžně využívá nejen pro výzkumnou práci, ale i tovární výrobu citlivých zařízení, jako jsou například kosmické sondy.

Moisslová-Eichingerová si vysvětlila zmíněné znečištění mikroorganismy tím, že archea musí být v kontaktu s lidmi. Tuto domněnku pak podpořily další takové nálezy na jednotkách intenzivní péče v nemocnicích.

ČTĚTE TAKÉ:

Řezenští vědci proto prověřili vzorky stěrů lidské pokožky a objevili řadu archeí na kůži testovaných osob. "U některých testovaných osob tvořila archea až deset procent všech zjištěných mikroorganismů," vysvětlila univerzita.

Prozatím není jasné, zda zvýšený počet archeí je pro lidskou pokožku přínosem, nebo je naopak škodlivý. Vědci také nevědí, zda větší množství těchto mikroorganismů souvisí s určitými věkovými skupinami lidí.

Na Zemi se archea, která je nezávislá na ostatních doménách života, objevila podle Wikipedie před 3,5 miliardou let. Někteří vědci s odkazem na nálezy v Grónsku hovoří až o 3,8 miliardě let. Pro srovnání, Země vznikla zhruba před 4,6 miliardou let.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!