Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Běžná luční kobylka má největší varlata na světě, zjistili vědci

Věda

  15:12
LONDÝN - Šokující objev učinili britští vědci zkoumající luční kobylky. Zjistili, že druh s latinským názvem Platycleis affinis, má v poměru ke zbytku těla největší varlata na světě. Pokud by se srovnatelný poměr přepočítal na člověka, byly by výsledkem semenné váčky vážící zhruba deset kilogramů, uvedli vědci ve studii, kterou zveřejnil časopis Biology Letters.

Luční kobylka.

Varlata zkoumaného druhu kobylky tvoří 13,8 procenta jeho těla, zjistili vědci. "Nemohli jsme velikosti těch orgánů uvěřit. Vypadalo to, jako by zaplňovala celé břicho," řekl ekolog Karim Vahed z britské University of Derby. Při srovnání porazila 21 dalších druhů kobylek a koníků.

Ovšem bez ohledu na svou pohlavní přebujelost neprodukuje tento hmyz větší množství spermií v ejakulátu než jiné druhy, což otevírá zajímavé otázky v rámci evoluční teorie, dodali vědci.

Samci s velkými varlaty oplodní víc samiček
V přírodě mají tendenci k větším varlatům ty živočišné druhy, u nichž jsou promiskuitnější samičky, a teorie praví, že samec produkující nejvíc spermií má výhodu oproti svým milostným rivalům. Ale Platycleis affinis možná vědce přiměje tuto teorii přepsat, uvedli autoři studie.

Vědec drží samečka kobylky a jeho odstraněná varlata

"Tradičně se předpokládá, že když jsou samičky promiskuitní, využívají samečci velká varlata k uvolnění velkého množství spermií, aby 'spláchli' soupeře," řekl vědec James Gilbert z Cambridgeské univerzity. "Naše studie ukazuje, že tento předpoklad budeme muset revidovat. Vypadá to, že varlata mohou být tak velká proto, aby umožnila samcům pářit se opakovaně, aniž by se jejich zásoby spermatu vyčerpaly."

"Nadměrná varlata u kobylek umožňují samečkům přenést relativně malé množství ejakulátu do většího počtu samiček," dodal Vahed. "Samečci tak v podstatě nedávají všechna svoje vajíčka - tedy spermie - do jednoho košíku."

Autor: