130 let
Bible, krucifix (ilustrační foto)

Bible, krucifix (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Bible se mění. Vědci na ní pracují už 53 let

Věda
  •   8:00
JERUZALÉM - Bible, považovaná mnohými křesťany a židy za slovo boží, a tudíž jednou provždy dané a neměnné, se v průběhu staletí měnila víc, než by většina lidí čekala. Ukazuje to její podrobné zkoumání, které s cílem vydat autoritativní znění Starého zákona podnikají badatelé z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Výzkum začal v roce 1958 a zveřejněny v autoritativní podobě byly zatím jen tři z 24 knih, čtvrtá vyjde zakrátko. Při tomto tempu práce skončí za 200 let, napsala agentura AP. Jde o jeden z nejambicióznějších projektů v dějinách biblických studií.

Badatelé se snaží vystopovat sebemenší změny, které během staletí v textu nastaly. Záchytným bodem je pro ně rukopis hebrejské bible, který v roce 1958 propašoval ze syrského Halabu (Aleppa) do Jeruzaléma jeden židovský obchodník. Tento 1100 let starý takzvaný Aleppský kodex je považován za nejstarší a nejpřesnější verzi kompletního biblického textu v hebrejštině.

KOLIK AUTORŮ MÁ BIBLE?

Vědci zároveň berou v úvahu takzvané Kumránské svitky, řecké překlady bible napsané na papyru v Egyptě, bibli vytištěnou v Benátkách v roce 1525, staré rukopisy na pergamenu v hebrejštině a další materiál.

Zjišťují přitom, jak se text měnil. Tak třeba v Malachiášově knize, kde dnes v jednom verši stojí "ti, kdož křivě přísahají", bylo v 5. století "ti, kdož křivě přísahají v mém jménu". V pasáži Deuteronomia, kde se říká, že Bůh dal desatero "vám", bylo kdysi "nám".

Ale jsou i větší rozdíly. Jeremiášova kniha je prý teď o sedminu delší než na Kumránských svitcích. Zdá se mimo jiné, že některé verše týkající se proroctví byly do textu zařazeny až poté, co se "prorokovaná" událost stala. S ohledem na to, že zvlášť ortodoxní židé považují text za nedotknutelný, je podle AP možná překvapivé, že většina badatelů, kteří na tomto Projektu bible (Project Bible) pracují, jsou sami ortodoxní židé.

Pracují v relativní anonymitě. Podle AP neví o jejich činnosti rakticky nikdo s výjimkou úzkého okruhu expertů na bibli, kterých je podle AP nanejvýš několik set. Prý i na univerzitě o něm mnozí pracovníci nikdy neslyšeli. Z vědců, kteří práci začínali, není už nikdo naživu. Poslední zemřel v 90 letech loni.

Autoři: Lidovky.cz, ČTK
  • Vybrali jsme pro Vás