Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Biocev by mohl zahájit provoz v roce 2013, čeká na schválení EU

Evropa

  15:29
Praha - Biotechnologické a biomedicínské centrum Akademie věd a Univerzity Karlovy by mohlo zahájit provoz v lednu 2013. Nyní je v užším výběru spolu s dalšími třemi projekty, které se budou ucházet o evropské peníze. Pokud obstojí při posuzování mezinárodním týmem odborníků v Bruselu, pak začne jeho výstavba již v příštím roce. Na dnešní tiskové konferenci to za žadatele, kterým je Ústav molekulární genetiky Akademie věd, řekl vědecký koordinátor projektu Václav Pačes.
Ilustrační foto

Ilustrační foto foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

Biocev má být centrem excelentního výzkumu a garantovat rozvoj moderních biotechnologií a biomedicíny. Bude mít tři základní složky: výzkumnou a vývojovou, vzdělávací a uvádějící vědecké poznatky do praxe.

Stane se součástí evropského výzkumného prostoru. Zaměstnávat bude 500 lidí, vychovávat 150 postgraduálních a magisterských studentů. Zpočátku by v něm měli pracovat na částečné úvazky renomovaní pracovníci pražských vědeckých pracovišť, ale počítá se především s náborem nových mladých vědců a s mezinárodními konkurzy na místa vedoucích pracovníků.

Stát má ve Vestci nedaleko Prahy na parcele velké 24.000 metrů čtverečních, kterou už Akademie věd zakoupila. Výše požadované dotace je 3,25 miliardy korun, která je podle Pačese minimální. "Nejsme ochotni jít do pastoušky," poznamenal.

Vědecký program Biocevu bude zaměřen na funkční genomiku, buněčnou biologii a virologii, strukturální biologii a proteinové inženýrství, biomateriály a tkáňové inženýrství a na vývoj léčebných a diagnostických postupů. Biocev také vyplní mezery v českém základním výzkumu, které nastalo po rozdělení Československa tím, že některá pracoviště zabývající se virologií zůstala na Slovensku. Součástí centra bude například takzvaná myší klinika, uvedl Pačes. Myši a potkani jsou totiž stále nenahraditelnými pokusnými zvířady.

Autoři projektu museli z finančních důvodů upustit od centra magnetické resonance. V této věci počítají s využitím služeb projektu Středoevropského technologického institutu (CEITEC) v Brně. Jako protiváhu mu nabídnou využívání myší kliniky. Spolu s Ústavem molekulární genetiky na projektu spolupracuje dalších pět ústavů akademie a dvě fakulty Univerzity Karlovy, Přírodovědecká a 1. lékařská.

Univerzita je podle rektora Václava Hampla garantem studijních programů. Rektor uvedl, že jsou nyní počty vysokoškolských studentů v Česku nadstandardní, neplatí to ale o studiu doktorském. Biocev by měl tento nedostatek pomoci odstranit.

V sousedství Biocevu jsou podle Pačese už nyní firmy, s nimiž by mohlo toto centrum efektivně spolupracovat, například výrobce léčiv Zentiva. Očekává také, že bude Biocev generovat mnoho dalších firem, které budou výsledky vědeckých výzkumů uvádět do praxe. Je to také podmínkou pro získání evropských peněz, dodal.

Nové centrum by mělo také znamenat vytvoření nových pracovních příležitostí, pomoci ke zlepšení ekonomické výkonnosti regionu a výkonnosti středočeských podniků. Jeho existence také povede k dobudování dopravní infrastruktury, uvádějí jeho předkladatelé.

Autor:

Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?
Jak na rychlou a jednoduchou večeři s rýží?

Díky své všestrannosti se rýže LAGRIS už dlouho stávají nedílnou součástí mnoha pokrmů z celého světa. Bez ohledu na to, zda se používají k...