Pondělí 27. září 2021, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Biologické centrum má laboratoře s vysokou úrovní zabezpečení

Věda

  6:31
ČESKÉ BUDĚJOVICE - Nové laboratoře s vysokou úrovní zabezpečení využívá českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR. Nachází se v nově otevřeném pavilonu, kde kromě toho vznikly pracovny vědců, přednáškový sál a dalších sedm laboratoří. Výstavba komplexu stála 60 milionů korun a hradila ji Akademie věd ČR.

Nové laboratoře s vysokou úrovní zabezpečení využívá českobudějovické biologické centrum Akademie věd ČR. foto: ČTK

V laboratořích s vysokou úrovní zabezpečení pracují vědci ve speciálních ochranných oblecích. Novinářům to dnes řekli zástupci českobudějovického biologického centra.

„Předmětem našeho výzkumu jsou především viry přenášeny komáry a klíšťaty,“ řekl vedoucí laboratoře arbovirologie Daniel Růžek. Vědci se podle něj chtějí zaměřit především na klíšťovou encefalitidu a virus zika.

Nové prostory vznikly přístavbou dvou poschodí k přízemní budově. Parazitologové tak mají k dispozici dalších 1400 metrů čtverečních plochy. Speciální laboratoř s vysokou úrovní zabezpečení je hermeticky uzavřena. Rozkládá se přibližně na 20 metrech čtverečních a má hygienické zázemí pro dekontaminaci veškerého materiálu. V laboratoři pracuje pět vědců, ale budou ji moci využívat i studenti pro diplomové práce a disertační projekty.

Parazitologové tak mají k dispozici dalších 1400 metrů čtverečních plochy.
Parazitologové tak mají k dispozici dalších 1400 metrů čtverečních plochy.

„Tento pavilon je dalším důkazem toho, že biologické centrum rozkvétá,“ řekl dnes předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Laboratoř arbovirologie, která bude novou laboratoř s vysokým stupněm zabezpečením využívat, tvoří mladí vědečtí pracovníci do 35 let. Tento tým nedávno objevil skupinu látek s vysokým účinkem proti viru klíšťové encefalitidy a viru zika. Jde o první popsané látky, které jsou proti viru zika účinné.

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat