Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Biologové ve Vodňanech chtějí vyrábět kaviár, aniž zabijí jesetera

Jeseter | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jeseter | foto: ČTK

České Budějovice Jihočeská univerzita v Českých Budějovicích vybuduje ve Vodňanech výzkumné centrum za 370 milionů korun, které se bude specializovat na rybářství a vodní kulturu. Jednou z hlavních priorit bude výzkum výroby kaviáru, při níž lidé nemusejí zabíjet jesetery. ČTK to řekla projektová manažerka z Jihočeské univerzity Petra Plachtová.

Projektové práce na areálu začnou v srpnu a v roce 2013 by Jihočeská univerzita mohla středisko nazvané Výzkumné centrum akvakultury a biodiverzity hydrocenóz otevřít. "Dvě stávající budovy zrekonstruujeme a jednu postavíme úplně novou," uvedla Plachtová. Z celkové částky 370 milionů korun dostane univerzita 270 milionů korun z fondů Evropské unie.

Výzkumné centrum se bude zabývat šesti hlavními prioritami, například kvalita rybího masa, kvalita vody a technologie produkce kaviáru. Vědci na novém pracovišti ve Vodňanech by rádi dokázali vyrobit kaviár, aniž při tom musejí zabít jesetera.

"Moc dobře víme, že jeseterů je ve volné přírodě málo. A třeba právě v Rusku jich hodně umírá kvůli výrobě kaviáru. Vědci v našem centru se budou snažit vypracovat metodu, díky níž by z jesetera vytřeli jikry na kaviár, ale ryba by mohla dál plnohodnotně žít," řekla Plachtová.

Vodňanská pobočka Jihočeské univerzity má s chovem ryb dlouholeté zkušenosti a velké jméno i v zahraničí. Například letos v květnu ji Metropolitní univerzita v Mexiku požádala o zaslání plůdků dvou plemen kapra.

Pochvaly bych výrazně omezil, víc berou než dávají, vysvětluje psycholog

Zdeněk Krpoun psycholog | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stále více čelíme nezdravému tlaku, abychom byli úspěšnější a výkonnější. Jak budovat zdravé sebevědomí? Jak správně...

Opakovaný výstup na osmitisícovku může urychlit demenci, říká neurochirurg Beneš

Vladimír Beneš | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Špičkový neurochirurg Vladimír Beneš, už třetí v řadě slavné neurochirurgické dynastie, o šťourátku v mozku, hezkých...

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!