Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Bisfenol A, látka, která nás obklopuje, škodí lidskému zdraví

Věda

  11:43
WASHINGTON - Kontakt s vysokými hodnotami bisfenolu A (BPA), chemické látky vyskytující se v tisících každodenně používaných plastových výrobků, zřejmě způsobuje u mužů problémy s erekcí a další obtíže. Ve studii, zveřejněné ve středu v časopise Human Reproduction, o tom informovali vědci z amerického výzkumného ústavu Kaiser Foundation Research Institute.

Bisfenol A obsažený v plastech způsobuje u mužů problémy s erekcí foto: Reuters

Bisfenol A se užívá například při výrobě CD a DVD, ve stomatologii, při výrobě PET lahví, plastových příborů či dóz na potraviny. BPA nachází stále širší použití rovněž ve stavebnictví, elektronice, medicíně, potravinářském průmyslu i jinde, jeho roční světová produkce se pohybuje kolem tří milionů tun a rok od roku roste.

Polemiky o tom, že bisfenol A škodí zdraví, způsobuje onemocnění srdce a cukrovku, se vedou už dlouho. Proto americká vláda financovala poslední výzkum. Ten se prováděl v průběhu pěti let na 634 mužských zaměstnancích čtyř továren v Číně, kteří jsou vystaveni vysokým hodnotám BPA. U nich vědci naměřili čtyřikrát vyšší frekvenci problémů s erekcí a sedmkrát větší riziko, že budou mít problémy s ejakulací.

Tyto problémy se prý objevily už měsíc potom, co dělníci začali pracovat v továrně, kde se naměřily vysoké hladiny BPA. Ty byly ovšem mnohonásobně vyšší než hodnoty, jimž je vystaven člověk v běžném prostředí.

Bisfenol A se z plastů uvolňuje například při zahřátí. Podle vědců je alarmující, že se stopy této látky dají nalézt v moči 93 procent Američanů.

První zemí, která omezila dovoz a používání výrobků obsahujících bisfenol A, se loni stala Kanada.

Autor:
Témata: Čína, Kanada

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat