Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Boj o přežití. Už i základní školy sází na PR profíky

Škola - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Škola - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Školy se začaly chovat podobně jako firmy. Aby uspěly v boji s konkurencí, kladou stále větší důraz na co nejlepší propagaci. Učitelé se tak musí věnovat nejen matematice či biologii, ale stávají se z nich i odborníci na public relations (PR). Důvodem je strmý úbytek žáků a slučování či rušení škol.

"Před rokem jsme zaznamenali poptávku z řad učitelů po PR. Školy bojují o každého studenta. To je vede k tomu, aby se zamyslely, jak komunikují s veřejností. Začínají uvažovat jako firmy, které si chtějí své klienty - studenty udržet," řekla LN lektorka kurzů Eva Fruhwirtová.

Vysoké školy, především ty soukromé, to dělají už dlouho. V oblasti médií a reklamy se ale nyní snaží zorientovat i základní a střední školy. To je případ i Katolického gymnázia v Třebíči.

"Jako jediná střední škola v Třebíči jsme letos nepřijali do prvních ročníků méně žáků než loni," chlubí se ředitel školy Pavel Krška. Důvod vidí právě v účelné propagaci školy. V dnešní době už se nelze podle Kršky prezentovat jen studijními programy školy, ale je nutné upozornit i na mimoškolní aktivity.

Učitelka - ilustrační foto

Některé školy posílají na proškolení někoho z řad svých pedagogů, jiné si najímají přímo osobního PR odborníka. Mezi základní věci, na které se škola musí zaměřit, patří úprava webových stránek. Důležité také je, aby škola komunikovala s rodiči a budovala si dobrou pověst.

Podle Fruhwirtové se školy věnují řadě aktivit, zapojují se do různých soutěží, pracují na projektech či spolupracují se školami v zahraničí. "Často ale nedokážou svoji práci prodat. Stává se, že k nim přijede delegace z partnerské školy v zahraničí, ale třeba radnice města o ničem neví," uvádí jeden z příkladů špatné praxe Fruhwirtová.

Za klasické PR konzultace škola zaplatí minimálně pět tisíc korun měsíčně. "Pak ale existují případy, kdy potřebují krizový manuál a proškolit pedagogy. To když se na škole například někdo stane obětí šikany a zajímají se o to média," dodala Fruhwirtová s tím, že to může vyjít až na 20 tisíc.

Lepší propagace, více peněz
Škola si správnou prezentací a komunikací s okolím může i přilepšit. "Rodiče jsou často podnikatelé a mohou přispět finanční částkou, pokud uvidí, že škola něco dělá a dítěti se tam líbí," dodává Fruhwirtová.

"Dnes by to měla být běžná součást školy," tvrdí ředitelka Národního institutu pro další vzdělávání Helena Plitzová s tím, že školy jsou do toho stále více tlačeny. Pokud například získají na nějaký projekt peníze z EU, podmínkou je, aby ho kvalitně prezentovaly.

Nepodcenit PR se vyplácí i Střední průmyslové škole stavební v Havlíčkově Brodě. "Spolupráce s firmami se výrazně posunula k lepšímu," tvrdí zástupkyně ředitele Marcela Rumlová, která sama píše reportáže z různých školních akcí. Škola publikuje v řadě místních o odborných periodik, zkušenosti má i s tvorbou inzerátů.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO
TESTOVÁNÍ: Získejte jeden z 80 lahodných balíčků NATURNES BIO

Rozdáváme lahodné balíčky prémiových dětských příkrmů NaturNes BIO. Jsou plné dobrot z kvalitních surovin z?ekologického zemědělství, které se...