Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Boj proti digitálním trikům

Věda

  16:17
PRAHA - Lehkost, s jakou lze upravit digitální fotografie, přidělává vrásky redaktorům vědeckých časopisů. Často je těžké poznat, kdy jde o běžné doladění snímku a kdy o úmyslný podvod.

Tento podfuk odhalili editoři časopisu Journal of Cell Biology prostým zvýšením kontrastu. Kolem tří buněk dodatečně vložených do snímku se objevily černé plochy. foto: repro NY Times

S ohromným rozmachem digitální fotografie se stále častěji objevuje otázka: mohu věřit fotografii, kterou jsem dostal v počítačovém formátu? Je moje internetová láska skutečně taková krasavice? Je zboží vydražené v on-line aukci opravdu bez poskvrny? Poznat, zda byla fotografie digitálně upravena, potřebují i kriminalisté. A také redaktoři vědeckých časopisů.

Naléhavost problému zdůraznila aféra jihokorejského průkopníka klonování U Sok-hwanga. Ten jako vedoucí týmu nutil své spolupracovníky mimo jiné i k tomu, aby „upravili“ snímky tak, aby potvrzovaly naklonování kmenových buněk. Vše vypadalo, jako by Hwang skutečně dokázal získat 11 řad, jak tvrdil článek, a ne jen dvě. Triky nebyly příliš složité, fotografie byly uměle deformovány či zvětšovány.

Fotomontáže samozřejmě existovaly i v éře klasické fotografie, ale byly „výsadou“ profesionálů či pokročilých amatérů. S širokým rozšířením relativně snadno ovladatelných grafických editorů se rozmáhá i pozměňování fotek.

S Photoshopem jde výzkum líp
Ukazuje se, že „nekalé“ manipulace jsou velmi časté. Redakce časopisu Journal of Cell Biology uvádí, že každý čtvrtý přijatý článek obsahoval nejméně jednu fotografii upravenou nedovoleným způsobem. V jednom případě ze sta se podařilo prokázat záměrný podvod, řekl zodpovědný redaktor časopisu Michael Rossner deníku New York Times.

Na falza se přišlo, když si redakce vyžádala všechny obrázky v digitální formě. Rossner si při konverzi snímků zaslaných omylem ve špatném formátu všiml, že některé části byly úmyslně vymazány a jiné naopak zduplikovány. Někdy zase autor „vylepšil“ pozadí nástrojem guma či klonovací razítko v programu Adobe Photoshop, nejrozšířenějším nástrojem na editaci fotografií.

Časopisy se proti podobným podrazům snaží bránit stanovením jasných pravidel. Například je zapovězena každá operace, která ovlivní jen část snímku. Je tedy možné „doladit“ jas nebo vyvážit barvy celé fotografie, v žádném případě ale nelze s objekty hýbat či vkládat nové.

Skutečně efektivní a všeobecně dostupnou obranu může přinést speciální software, který si objednala americká FBI od matematika Hanyho Farida. Analyzuje jednotlivé body, které editační program vkládá do snímku při přidávání objektů, při jejich zvětšení i rotaci. Odhalí tak manipulace pouhým okem nezjistitelné.

Autoři:
Témata: Adobe Photoshop, FBI

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!
Zapojte se do testu lahviček MAM Anti-Colic. Výběr tentokrát necháme na vás!

V prvních měsících života se mohou u miminka náhle objevit kolikové záchvaty. Předcházet se jim dá i výběrem lahvičky se spodní ventilací. A právě...

Mohlo by vás zajímat