Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Boj s plagiátory zostřil. Nově odhalí opisování z Wikipedie

Diplomová práce (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Diplomová práce (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Opisovat bude v letošním akademickém roce zase o něco nebezpečnější. Masarykova univerzita spustí v říjnu další antiplagiátorský software, který zacílí na texty akademiků. Využívat ho začne deset škol.

Ti, kdo uvažují o tom, že si psaní třeba seminární nebo vědecké práce ulehčí opisováním pasáží z jiných odborných textů, mohou nepříjemně narazit. Masarykova univerzita v Brně nehodlá v boji proti plagiátorům polevit a v říjnu spustí nový software nazvaný Repozitar. cz.

„Budou tam publikované odborné články, monografie, případové studie, projekty, technické zprávy či habilitační práce. Samozřejmě musí být vždy zveřejněny v souladu s autorskými právy,“ řekla LN Jitka Brandejsová z vývojového týmu Masarykovy univerzity.
Už dříve brněnská škola vyvinula dva podobné archivy. Jeden shromažďuje závěrečné práce (bakalářské, diplomové práce atd.), druhý seminárky. Závěrečné práce putují do archivu od celkem 35 vysokých škol a je jich tam přes dvě stě tisíc.

Systém bude využívat deset škol

Nespornou výhodou celého systému, který bude využívat deset škol, je fakt, že je propojený. Porovná tak nejen třeba bakalářskou práci s ostatními závěrečnými pracemi, ale i se všemi vloženými referáty a nově i s odbornými texty.

Boj proti plagiátorství

Pokud software upozorní na shodu, je na škole, aby práci prověřila. Může to totiž znamenat třeba pouze to, že student citoval zákony.

Zkušenosti s odhalováním plagiátorů má třeba ústecká Univerzita J. E. Purkyně. Před dvěma lety ji software upozornil na opsanou bakalářskou práci studentky pedagogické fakulty. Ze školy musela odejít.

Odhalí se plagiátorství i učitelů

Univerzita zároveň patří k těm, které začnou využívat Repozitar. cz. Podle školy je to nejen přínosné, ale i spravedlivé. Stejně jako se nyní může odhalit student plagiátor, tak se nově bude moci přijít i na učitele plagiátora. „Každý vývoj v této oblasti vítáme, vidíme ho jako spravedlivý a přínosný, neboť pokud jsou kontrolovány práce studentů, měly by být logicky taktéž kontrolovány práce jejich pedagogů,“ sdělila LN mluvčí školy Jana Šiková.

Sběr odborných textů má sloužit nejen k efektivnějšímu odhalování opisovačů, ale i k archivaci a možnosti se k textům snadno dostat. „Snažíme se nastavit trend, aby mohli vědci, odborníci, vyučující či studenti z těchto děl co nejvíce čerpat, aby se to od odhalování posunulo k čerpání z textů,“ vysvětluje Brandejsová.

Co všechno se jednotlivé školy rozhodnou zveřejnit, je čistě na nich. „Pokud se bude jednat o publikaci, kde je nějaké know-how, tak se může zveřejnění odložit nebo se některá díla mohou zpřístupnit pouze v rámci univerzity či jen některým studentům. Je hodně možností,“ nastínila Brandejsová.


Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...