Úterý 4. října 2022, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brit, který oslepl v Iráku, vidí díky jazyku

Věda

  16:42
Bagdád - Britský voják, který oslepl v irácké Basře při výbuchu granátu, používá jako první Brit americké zařízení BrainPort, které nositeli umožňuje orientovat se v prostředí s pomocí signálů snímaných jazykem.
jazyk (ilustrační foto)

jazyk (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Craig Lundberg dokáže díky zařízení číst, rozeznávat předměty a chodit bez pomoci. Informovala o tom dnes agentura AFP.

Dnes čtyřiadvacetiletý Brit je slepý od roku 2007. Ministerstvo obrany ho vybralo, aby jako vůbec první občan Velké Británie otestoval americké zařízení, jež dokáže vytvářet obrazy předmětů elektrickými impulzy přijímanými jazykem. Podněty vyvolávají brnění různé intenzity, jehož "přepisem" si osoba může předmět představit, takže to například zabrání narazit do překážky.

BrainPort se skládá z miniaturní kamery spojené se slunečními brýlemi a obojí je napojeno na plastovou destičku, kterou má uživatel na jazyku a jejímž prostřednictvím analyzuje impulzy z mozku. Při silné stimulaci se předměty zobrazují bílými body, bez podnětů je vše černé a při střední stimulaci se pak body zobrazují nejrůznějšími odstíny šedé.

"Je to stejný pocit, jako byste lízal devítivoltový článek nebo jako kdybyste jedl šumivé bonbony. Kamera posílá signály plastovému lízátku a pak jazyku. Vy pak dostanete informaci o siluetě nebo tvaru předmětů. Je to v bílé a černé, takže máte na jazyku dvourozměrný obraz. Trochu jako mravenčení. Toto je pouze prototyp, ale můj život to ovlivnilo ohromným způsobem," řekl Lundberg.

Pro slepé lidi má podle něj toto zařízení velký potenciál. Brit si prý dokáže předměty představit okamžitě a bez tápání, jak tomu bylo, když začal BrainPort používat.

Přesto se ale Lundberg svého slepeckého psa Huga nevzdá. "BrainPort je další prostředek, jak slepým lidem umožnit pohybovat se, ale všelék na slepotu to není," řekl bývalý voják.

Autor:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mohlo by vás zajímat