Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové mají protijed proti jedu z "deštníkové vraždy"

Věda

  15:55
PRAHA - Britští vědci vytvořili první protijed proti toxinu, kterým v roce 1978 východoevropské tajné služby zabily v Londýně bulharského novináře.

Všestranný deštník foto: Reprofoto

Bílkovinný jed ricin se získává ze semen skočce obecného, který se pěstuje na okrasu a jako zdroj ricinového oleje. Ricin je asi tisíckrát jedovatější než kyanid, ovšem smrtelná dávka se liší podle toho, jakým způsobem se jed dostane to těla (vdechnutím, polknutím či vstříknutím). 

Například v roce 1978 použil bulharský agent při vraždě spisovatele a disidenta Georgie Markova deštník, který do nohy oběti vpravil kuličku s ricinem. Případ se stal známým jako "deštníková vražda". Markov, stejně jako většina obětí, zemřel v důsledku orgánového selhání (obvykle jsou zasaženy plíce, játra a ledviny).

Do současné doby nebyl znám žádný účinný protijed a odborníci se obávali jeho možného zneužití ricinu při teroristických útocích. Proto se na výrobě protijedu intenzivně pracovalo. Úspěch jako první údajně oslavili vědci z britské Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) v Porton Downu ve Wiltshire.

Z protilátek od ovcí vystavených velmi malým dávkám ricinu vytvořili protijed, který účinkuje do 24 hodin po vystavení jedu. Už během několika příštích let by měl být dostupný pro armádní i civilní použití.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat