130 let
Všestranný deštník

Všestranný deštník | foto: Reprofoto

Britové mají protijed proti jedu z "deštníkové vraždy"

Věda
  •   15:55
PRAHA - Britští vědci vytvořili první protijed proti toxinu, kterým v roce 1978 východoevropské tajné služby zabily v Londýně bulharského novináře.

Bílkovinný jed ricin se získává ze semen skočce obecného, který se pěstuje na okrasu a jako zdroj ricinového oleje. Ricin je asi tisíckrát jedovatější než kyanid, ovšem smrtelná dávka se liší podle toho, jakým způsobem se jed dostane to těla (vdechnutím, polknutím či vstříknutím). 

Například v roce 1978 použil bulharský agent při vraždě spisovatele a disidenta Georgie Markova deštník, který do nohy oběti vpravil kuličku s ricinem. Případ se stal známým jako "deštníková vražda". Markov, stejně jako většina obětí, zemřel v důsledku orgánového selhání (obvykle jsou zasaženy plíce, játra a ledviny).

Do současné doby nebyl znám žádný účinný protijed a odborníci se obávali jeho možného zneužití ricinu při teroristických útocích. Proto se na výrobě protijedu intenzivně pracovalo. Úspěch jako první údajně oslavili vědci z britské Defence Science and Technology Laboratory (DSTL) v Porton Downu ve Wiltshire.

Z protilátek od ovcí vystavených velmi malým dávkám ricinu vytvořili protijed, který účinkuje do 24 hodin po vystavení jedu. Už během několika příštích let by měl být dostupný pro armádní i civilní použití.

Autor: Matouš Lázňovský