Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové objevili na mořském dně šestou největší řeku na světě

Věda

  22:26
LONDÝN - Britští vědci přišli se zajímavým objevem: na dně Černého moře je šestá nejrozsáhlejší řeka na světě. Na některých místech je údajně koryto hluboké přes 35 metrů a široké až 900 metrů. Na řeku narazili, když proplouvali ponorkou u tureckých břehů a snímali mořské dno.
Moře

Moře foto: Reprofoto

Informaci přinesl deník The Daily Mail.

Stejně jako řeky na souši má i tato několik přítoků, projevuje se na ní příliv i peřeje a má i vodopády.

Kdyby taková řeka tekla po zemi, byla by podle vědců co do průtoku šestou největší na světě. Pro srovnání: tok je 350krát větší než u britské Temže, oznámil tým z univerzity v Leedsu.

Řeka je jediným aktivním podmořským tokem takového rozsahu, který vědci objevili. Teče slaným Středozemním mořem od úžiny Bospor až do Černého moře, kde má voda nižší obsah soli.

 Podle Dana Parsona, jenž vedl výzkumný tým, připomíná dno oceánů pouště mořského světa, přičemž tyto kanály dodávají živiny pro život v této poušti. "To znamená, že jsou životně důležité, jsou to tepny umožňující život v hlubokém oceánu," řekl deníku The Daily Mail.

Na mořském dně je už několik podobných kanálů, největší z nich u pobřeží Brazílie v místech, kde se Amazonka vlévá do Atlantského oceánu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat