Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britové objevili na mořském dně šestou největší řeku na světě

Věda

  22:26
LONDÝN - Britští vědci přišli se zajímavým objevem: na dně Černého moře je šestá nejrozsáhlejší řeka na světě. Na některých místech je údajně koryto hluboké přes 35 metrů a široké až 900 metrů. Na řeku narazili, když proplouvali ponorkou u tureckých břehů a snímali mořské dno.
Moře

Moře foto: Reprofoto

Informaci přinesl deník The Daily Mail.

Stejně jako řeky na souši má i tato několik přítoků, projevuje se na ní příliv i peřeje a má i vodopády.

Kdyby taková řeka tekla po zemi, byla by podle vědců co do průtoku šestou největší na světě. Pro srovnání: tok je 350krát větší než u britské Temže, oznámil tým z univerzity v Leedsu.

Řeka je jediným aktivním podmořským tokem takového rozsahu, který vědci objevili. Teče slaným Středozemním mořem od úžiny Bospor až do Černého moře, kde má voda nižší obsah soli.

 Podle Dana Parsona, jenž vedl výzkumný tým, připomíná dno oceánů pouště mořského světa, přičemž tyto kanály dodávají živiny pro život v této poušti. "To znamená, že jsou životně důležité, jsou to tepny umožňující život v hlubokém oceánu," řekl deníku The Daily Mail.

Na mořském dně je už několik podobných kanálů, největší z nich u pobřeží Brazílie v místech, kde se Amazonka vlévá do Atlantského oceánu.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat