Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britská akademie ocenila kancléřku Merkelovou za podporu vědy

Věda

  21:34
LONDÝN - Německá kancléřka Angela Merkelová v Londýně za podporu vědy a výzkumu převzala od britské akademie věd Royal Society medaili krále Karla II. Šéfka německé vlády se během návštěvy Británie setkala s ministerským předsedou Gordonem Brownem, se kterým jednala o ekonomických tématech a o sankcích proti Íránu.

Kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Gordon Brown. foto: ČTK/AP

Toto vyznamenání neznamená jen uznání pro mě, ale také pro německou vědu, poděkovala podle DPA za ocenění Merkelová, která vystudovala fyziku a je držitelkou doktorátu přírodních věd. Zároveň zdůraznila, že evropští vědci musejí do budoucna ještě hlouběji spolupracovat, pokud se chtějí prosadit v konkurenci Spojených států a Číny.

Před slavnostní ceremonií se Merkelová setkala s Brownem na jeho venkovském sídle Chequers nedaleko Londýna. Mezi hlavní body jednání patřilo obnovení hospodářského růstu a způsob, jak donutit banky, aby na svou záchranu v krizi přispěly. Jednou z možností by mohlo být zavedení daně z finančních transakcí.

Merkelová v této souvislosti podle Reuters varovala banky, že pokud se dostanou v budoucnu do problémů, tak jejich záchranu již nebudou platit lidé z daní, ale banky ponesou rizika samy.

Brown s Merkelovou dnes rovněž podpořili přísnější sankce proti Íránu a jeho spornému jadernému programu. USA doufají, že OSN přijme tvrdší rezoluci proti Teheránu do konce dubna.

Autor:

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat