Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Britští vědci našli prastaré otisky lidských chodidel

Věda

  6:40
LONDÝN - Britští vědci objevili otisky lidských chodidel staré 800 000 let, což z nich činí jeden z nejstarších dokladů přítomnosti předků moderního člověka na evropském kontinentu.
Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto)

Stezka pro bosé nohy (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Stopy pravěkých lidí loni našel vědecký tým na západním pobřeží Anglie poblíž Happisburghu, o objevu nyní informoval odborný časopis PLOS ONE.

Stopy pěti jedinců se podařilo objevit díky příznivým podmínkám, kdy silný příboj smyl pískovou vrstvu ze spodní zkamenělé vrstvy bahna poblíž ústí řeky v hrabství Norfolk. Podle antropologů, kteří stopy zkoumali, je vytvořila skupina dospělých a dětí, kteří patřili pravděpodobně k vyhynulé vývojové větvi lidských předků Homo antecessor.

"Je to zcela ojedinělý objev. Naleziště v Happisburghu znovu poopravuje naše porozumění tomu, jak vypadala přítomnost pravěkých lidí v Británii a celé Evropě," řekl Nick Ashton z Britského muzea.

Autoři: ,

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...