Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Britští vědci staví mechanický počítač podle dvousetletých plánů

Počítač (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Počítač (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Před téměř 200 lety anglický inženýr Charles Babbage narýsoval plány na stroj se základními složkami moderních počítačů. Jeho stroj nebyl nikdy vyroben. Až nyní se britští vědci rozhodli dávný mechanický počítač sestavit, napsala na svých internetových stránkách rozhlasová a televizní stanice Deutsche Welle.

Inženýr Babbage narýsoval plány na mechanický počítač v roce 1837. Vyrobený z mosazi a železa a poháněný párou, byl jeho Analytický stroj (Analytic Engine) navržen sto let předtím, než matematik Alan Turing položil základy moderní informatiky, které otevřely cestu moderním, elektronickým počítačům.

Babbagův stroj nebyl nikdy postaven a povědomí o jeho designu bylo mezi inženýry 20. století mizivé. V letošním roce se ale počítačový historik Doron Swade a programátor John Graham-Cumming pustili do práce, aby postavili Babbageův analytický stroj téměř dvě století poté, co ho navrhl.

"Analytický stroj obsahuje prakticky všechny logické struktury moderního digitálního elektronického počítače," řekl Swade stanici Deutsche Welle, "s výjimkou toho, že je mechanický, a tak budí dojem, jako by byl vykopaný v (dávném sumerském městě) Ur," dodal.

Pod názvem Plán 28 bude projekt oficiálně spuštěn v nadcházejících týdnech

Dvojice vědců už na něj má přislíbeno zhruba 120 000 eur - ovšem odhadují, že celý projekt bude stát zhruba 12 milionů eur. Získat by je měli převážně ze soukromých zdrojů.

Žádný z nákresů Analytického stroje není kompletní. Proto prvním úkolem Swadeho a Grahama-Cumminga je vytvořit kompletní soubor nákresů s využitím Babbageových deníků, které v digitální podobě uchovává londýnské Science Museum. Poté vytvoří trojrozměrný virtuální model a začne samotná konstrukce počítače. Doufají, že hotový - a v provozu - ho budou mít během zhruba deseti let.

Mechanický počítač pracuje stejně jako elektronický

Podle Grahama-Cumminga mechanický počítač pracuje téměř stejně jako ten elektronický. "Má paměť, i když je vyrobená z mosazi namísto silikonu. Má centrální procesorovou jednotku, čip, ústřední součást stroje, z ozubené soustavy," řekl Deutsche Welle. "Programy má na papírových kartách nebo na slonovině, a dokonce má i tiskárnu." Podle Grahama-Cumminga může mít stroj asi tak kilobyte paměti, což je zhruba miliontina průměrného současného laptopu.

Jedním z motivů projektu je zjistit, jak se historie informačních technologií mohla změnit, pokud by Babbage svůj stroj skutečně postavil.

"Mohli jsme mít informační éru v 19. století, kdyby Babbage uspěl?" řekl Swade, který už dříve vedl 17 let trvající projekt, na jehož konci vznikl další z Babbageových strojů - Diferenční stroj číslo dvě (Difference Engine Number Two). Jde o pět tun vážící mechanickou kalkulačku vyrobenou z 8000 součástek, která skutečně funguje.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky
Slyšeli jste už o Rossmánkovi? Vyhrajte speciální boxík pro maminky

Mnoho drogerií nabízí hodně výhod, ale žádná jako ROSSMANN. Pro maminky je zde speciální program Rossmánek, díky kterému získáte výhodné slevy,...