Sobota 19. června 2021svátek má Leoš 16 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci z Brna hledají způsob, jak zkrátit vyšetření pacientů

Vědci- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci- ilustrační | foto: Shutterstock

BRNO Brněnští vědci hledají způsob, jak výrazně zkrátit vyšetření pacientů ve vážném stavu a odhalit nadcházející krizi. Chtějí vytvořit přístroj, který z kapky krve během jediné minuty zjistí, zda pacientovi nehrozí prudké zhoršení stavu.

Na miniaturizovaném zařízení zvaném senzorové pole pracuje tým vědců Centra SIX Vysokého učení technického v Brně. Řekla to mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

ČTĚTE TAKÉ:

Experti už mají za sebou analýzy různých skupin vzorků. Vše prý funguje podle jejich předpokladů. "Máme i kladné ohlasy ze zahraničí, lékaři by ocenili v podstatě jednoduchý přístroj, který by je varoval včas, že se blíží krize. Nyní je před námi cíl připravit funkční prototyp zařízení a otestovat jej i v jiných laboratořích," uvedl jeden z výzkumníků Vojtěch Adam.

Centrum SIX se zaměřuje mimo jiné na výzkum snímání a detekce chemických a biologických látek. V laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií vědci připravují senzory schopné vyhodnocovat takzvaný oxidační stres v organismu. V každém těle podle nich probíhá "boj" mezi tvorbou kyslíkových radikálů a jejich odbouráváním.

Pokud je organismus zdravý, je proces v rovnováze. Řada závažných onemocnění ale rovnováhu nabourává, čímž se v organismu objeví značné množství volných radikálů, které poškozují životně důležité procesy.

Oxidační stres

Schopnost detekovat tento oxidační stres a určit jeho míru je velmi důležitá při hodnocení průběhu léčby, sledování pooperačních stavů a diagnostice závažných onemocnění. Senzorové pole by se podle vědců mohlo stát dobrým pomocníkem především na jednotkách intenzivní péče nebo na odděleních s onkologicky nemocnými.

Lékaři by krevní vzorek vložili ke zpracování do automatického pipetovacího systému, který by jej na základě zadaných parametrů připravil a nadávkoval přímo na povrch terčíků senzorového pole. Za pár okamžiků by lékaři znali výsledek. Nyní trvají testy v centrálních laboratořích nemocnic mnohem déle.

Senzory podle expertů z Centra SIX dokážou vyhodnotit například to, jak je nasazená protinádorová léčba účinná a zda by nebylo lepší co nejdříve vysadit zvolené léky a nahradit je jinými. Lékaři by tak nemuseli zatěžovat a zbytečně vysilovat pacienta nevhodně nastavenou léčbou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...