Pondělí 17. května 2021svátek má Aneta 14 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Vědci z Brna hledají způsob, jak zkrátit vyšetření pacientů

Vědci- ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vědci- ilustrační | foto: Shutterstock

BRNO Brněnští vědci hledají způsob, jak výrazně zkrátit vyšetření pacientů ve vážném stavu a odhalit nadcházející krizi. Chtějí vytvořit přístroj, který z kapky krve během jediné minuty zjistí, zda pacientovi nehrozí prudké zhoršení stavu.

Na miniaturizovaném zařízení zvaném senzorové pole pracuje tým vědců Centra SIX Vysokého učení technického v Brně. Řekla to mluvčí brněnské techniky Jitka Vanýsková.

ČTĚTE TAKÉ:

Experti už mají za sebou analýzy různých skupin vzorků. Vše prý funguje podle jejich předpokladů. "Máme i kladné ohlasy ze zahraničí, lékaři by ocenili v podstatě jednoduchý přístroj, který by je varoval včas, že se blíží krize. Nyní je před námi cíl připravit funkční prototyp zařízení a otestovat jej i v jiných laboratořích," uvedl jeden z výzkumníků Vojtěch Adam.

Centrum SIX se zaměřuje mimo jiné na výzkum snímání a detekce chemických a biologických látek. V laboratoři mikrosenzorů a nanotechnologií vědci připravují senzory schopné vyhodnocovat takzvaný oxidační stres v organismu. V každém těle podle nich probíhá "boj" mezi tvorbou kyslíkových radikálů a jejich odbouráváním.

Pokud je organismus zdravý, je proces v rovnováze. Řada závažných onemocnění ale rovnováhu nabourává, čímž se v organismu objeví značné množství volných radikálů, které poškozují životně důležité procesy.

Oxidační stres

Schopnost detekovat tento oxidační stres a určit jeho míru je velmi důležitá při hodnocení průběhu léčby, sledování pooperačních stavů a diagnostice závažných onemocnění. Senzorové pole by se podle vědců mohlo stát dobrým pomocníkem především na jednotkách intenzivní péče nebo na odděleních s onkologicky nemocnými.

Lékaři by krevní vzorek vložili ke zpracování do automatického pipetovacího systému, který by jej na základě zadaných parametrů připravil a nadávkoval přímo na povrch terčíků senzorového pole. Za pár okamžiků by lékaři znali výsledek. Nyní trvají testy v centrálních laboratořích nemocnic mnohem déle.

Senzory podle expertů z Centra SIX dokážou vyhodnotit například to, jak je nasazená protinádorová léčba účinná a zda by nebylo lepší co nejdříve vysadit zvolené léky a nahradit je jinými. Lékaři by tak nemuseli zatěžovat a zbytečně vysilovat pacienta nevhodně nastavenou léčbou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?
Věděli jste, že můžete ovlivnit riziko vzniku alergie vašeho děťátka?

Alergie je nemoc dnešní doby. V České republice je až 25 % alergických dětí a tento počet pořád stoupá. Lze nějak vzniku alergie předejít?