Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čeští vědci získají unikátní přístroj, odhalí vady materiálů

Věda

  7:00
BRNO - Středoevropský technologický institut (CEITEC) získá pro své výzkumy unikátní přístroj na odhalení nejjemnějších prasklin a jiných vad materiálu. V Česku zařízení s podobnými parametry dosud není.
Archeoložka (ilustrační foto)

Archeoložka (ilustrační foto) foto: ČTK

Takzvanou mikrotomografickou stanici za 18,5 milionu korun nabídnou vědci také výzkumníkům z průmyslových firem. Sdělila to mluvčí CEITEC Petra Věchtová.

ČTĚTE TAKÉ:

"Očekáváme obrovský zájem o využití tohoto přístroje právě proto, že ani v zahraničí se nejedná o běžné vybavení univerzitních ani průmyslových laboratoří," uvedl v tiskové zprávě Radimír Vrba, ředitel části CEITEC spjaté s Vysokým učením technickým.

Mnoha firmám se podle něj zatím nevyplatí investovat miliony do vlastního přístroje a kvalitní obsluhy, a tak využijí vybavení a znalosti odborníků z institutu.

Nahlédne "dovnitř věcí"

Přístroj odhalí jemné vady materiálu, které by mohly ohrozit například provoz dopravního letadla nebo ovlivnit přesnost usazení zubního implantátu v čelisti. Přístroj se uplatní i v lékařské diagnostice. Konstruktéři kloubních náhrad mohou třeba sledovat vzájemné působení implantátu a kostní tkáně, a zvýšit tím životnost umělého kloubu.

Pomocí tomografie lze snadno nahlížet "dovnitř věcí", a to bez nutnosti je fyzicky rozřezat. Právě proto zaujala tomografie klíčové místo v lékařské diagnostice. Ve strojírenství lze zase díky pokročilé mikro- a nanotomografii zviditelnit vnitřní trhliny a bubliny v odlitcích, jejichž odstraněním se například zvýší spolehlivost motoru.

Pomůže i archeologům

Archeologové mohou zkoumat stav nebo rozsah poškození vzácných předmětů, paleontologové hledat příbuznost vymřelých druhů na základě tvarové podobnosti jejich kostí. Brněnskou mikrotomografickou stanici instalují odborníci za několik týdnů.

Ve Středoevropském technologickém institutu nyní vrcholí přípravy laboratoře Rentgenové mikro- a nanotomografie. Smluvní výzkum firmám nabídnou vědci už příští měsíc.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Středoevropský technologický institut je špičkové vědecké pracoviště v oblasti přírodních věd a pokročilých materiálů. Společně jej budují brněnské vysoké školy a výzkumné ústavy. Celkový rozpočet centra je 5,246 miliardy korun, většinu peněz poskytla Evropská unie.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat