Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Brusel nabízí vědcům grant na tým špičkových vědců

Věda

  13:41
PRAHA - Českým vědcům se blýská na lepší časy. Evropská komise nově nabízí univerzitám a výzkumným centrům peníze na to, aby mohly zaplatit tým špičkových vědců.
V laboratoři (ilustrační foto)

V laboratoři (ilustrační foto) foto: Shutterstock

O novém projektu European Research Area Chairs informoval Český rozhlas. K dispozici bude celkem pět grantů, v každém z nich je na 5 let připraveno celkem 2,4 milionu eur (přes 60 milionů korun). Každé ze dvanácti zemí, které mají na grant nárok, může být přidělen pouze jeden grant.

ČTĚTE TAKÉ:

"Zaostávání některých členských zemí Unie ve vědě a výzkumu je pro nás skutečným důvodem pro znepokojení," řekla na setkání s novináři eurokomisařka pro vědu a výzkum Máire Geoghegan-Quinnová. Právě projekt ERA Chairs má pomoci vybudovat v těchto zemích skutečně špičková vědecká centra.

Grant bude hradit výhradně jen šéfa výzkumného týmu. Musí to být světově uznávaný odborník z domova i z ciziny. Někteří z kvalitních výzkumníků právě kvůli financím odešli do zahraničí, nynější pobídka by je mohla přilákat zpět a zvýšit prestiž své domácí země.

Autor:

Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP
Jak neztloustnout po křupkách? Vyhrajte degustační sadu červíků WormUP

Honí vás mlsná? Co místo bramborových chipsů sáhnout po červících? Budete se divit, ale takhle pochoutka se skvěle hodí pro narozeninové oslavy,...