Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Čech má stříbro za počítač ovládaný očima

Věda

  12:16aktualizováno  21:18
LOS ANGELES - Tři čeští středoškoláci získali hlavní ceny na nejprestižnější světové soutěži mladých vědců v kalifornském Los Angeles. Další dva české projekty "zabodovaly" ve specializovaných kategoriích.

Čeští studenti na vědecké soutěži v USA: Tomáš Svoboda, Charlota Blunárová, Erika Gedeonová, Filip Naiser, tereza Agáta Veselá, Tomáš Peták, Marek Kovář foto: Eva Hníková, Lidové noviny

Filip Naiser z Gymnázia Aloise Jiráska v Litomyšli vyvinul software, který umožňuje ovládat kurzor myši pouze pomocí pohybu očí snímaných webkamerou.

Za zařízení, jež usnadní život postiženým, získal druhé místo v technických vědách a 1500 dolarů. "Program chci ještě vylepšit a dát ho na webu zdarma k dispozici," plánuje Filip Naiser. Člověk k jeho používání nepotřebuje žádný složitý hardware – stačí jen webkamera upevněná na obyčejnou kšiltovku.

Počítač ovládán očima Filipa Naisera

Dvojitý úspěch
Zabodovali také Marek Kovář a Tomáš Peták z Gymnázia Karla Sladkovského v Praze, kteří zkoumali materiál vhodný pro tlakovodní jaderné reaktory. Získali bronzovou medaili za technické vědy a s ní spojených 1000 dolarů. Kromě toho byli oceněni ve vedlejší kategorii Společností pro experimentální mechaniku a dostali dalších 250 dolarů.

"Zkoušeli jsme zlepšit ocel tak, aby měla delší životnost a simulovali jsme také její zatížení," popisuje Tomáš Peták. Měření prováděli na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT a ve výzkumném ústavu v Řeži.

Zraněný hokejista? Hned poznáme zlomeninu
Třetí hlavní cenu, konkrétně čtvrté místo v technických vědách, si odnesl Tomáš Svoboda za přenosný rentgen, který vyrobil v podstatě doma na koleně.

Zařízení vytvářel jako maturitní práci. Učitel ze Střední průmyslové školy elektrotechnické mu pomohl jen s odléváním olova. "Neměl jsem autogen," vysvětluje Tomáš Svoboda.

DÁLE ČTĚTE:

Přenosný rentgen rozšířený navíc o počítačovou tomografii by se mohl využívat k odhalování vad různých materiálů. "Kromě toho mě napadlo, že může posloužit také k rychlé kontrole zdravotního stavu hráče zraněného třeba během hokejového zápasu," říká Tomáš Svoboda. Trenér se tak hned v kabině dozví, zda má jeho klíčová opora zlomenou nohu či přetržené vazy.

Cena za astma
Češi však mají ocenění i v další vedlejší kategorii. Erika Gedeonová na Sportovním gymnáziu v Kladně zpracovávala projekt, v rámci kterého analyzovala vydechovaný vzduch u lidí s astmatem a bez něho, a narazila na odlišné koncentrace určitých nanočástic. Její výzkum může pomoci najít způsob, jak vyrobit specifické diagnostické pásky, které by odhalily počáteční stádium astmatu. Za to získala cenu Americké asociace pro klinickou chemii, se kterou se pojí odměna 1000 dolarů.

Kdo soutěžil v Los Angeles

Čeští studenti:
Tomáš Svoboda, Charlota Blunárová, Erika Gedeonová, Filip Naiser, Tereza Agáta Veselá, Tomáš Peták, Marek Kovář.

Na finále největší a neprestižnější světové soutěže středoškoláků Intel ISEF (International Science and Engineeing Fair) v Los Angeles se utkalo téměř 1600 mladých výzkumníků z různých koutů světa. Letos se klání zúčastnilo celkem 65 zemí.

Soutěž mladých vědců organizuje Společnost pro vědu a veřejnost a koná se pravidelně už od roku 1950. Od roku 1996 ji sponzoruje firma Intel.

Hala se všemi soutěžními stánky

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...