Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Čech uspěl v Británii na festivalu zábavné vědy

Věda

  6:52
LONDÝN - Cenu publika získal v sobotu ve finále vědeckého festivalu v anglickém Cheltenhamu pracovník Ústavu makromolekulární chemie české Akademie věd Michal Babič.

Tenisák je modelem nanočástice, černá vlna znázorňuje polymerový vlas foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

Vítěz českého národního kola soutěže FameLab v popularizaci vědy diváky v Británii zaujal nejvíc ze všech čtrnácti finálových účastníků, když prezentoval nový způsob pátrání po mikrobech. Hlavní cenu od vědecké poroty dostala Myrtani Pieriová, mladá bioložka z Kypru.

VÍCE O MICHALU BABIČOVI

Babič pracuje v oddělení polymerních částic a cheltenhamské soutěže se zúčastnil s projektem vyhledávání škodlivých mikrobů, například salmonely v kuřecím mase.

Soutěž FameLab

FameLab je soutěž, kde může každý soutěžící ve věku mezi 20 a 35 lety v tříminutovém čase prezentovat libovolné vědecké téma srozumitelnou a zábavnou formou. Na korektnost a zábavnost dohlíží porota vesměs složená z odborníků z médií a z vědců, kteří se popularizací vědy zabývají.


Jeho projekt je rychlejší a má i ekonomické výhody - prokáže-li se například, že maso není kontaminované, lze ho ještě prodat.

Zábavná soutěž pro mladé vědce se zrodila v Anglii v roce 2004 a od té doby se šíří po světě. Účastníkům nabízí šanci zlepšit svou schopnost vědu popularizovat. Zároveň chce publiku na vědeckém festivalu předvést to, čím se současná věda zabývá. V České republice byla národní soutěž FameLab uspořádána letos vůbec poprvé.

Autoři: ,

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

Mohlo by vás zajímat