Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Českou hlavou se stal onkolog a hematolog Pavel Klener

Věda

  12:52
PRAHA - Prestižní Národní cenu vlády Česká hlava za mimořádné vědecké výsledky obdržel onkolog a hematolog Pavel Klener. Cenu Invence za mimořádný vědecký počin posledních let získal kardiolog Jan Pirk. Cenu Patria pro vědeckou či manažerskou osobnost, která se výrazně prosadila v zahraničí, převzal epidemiolog Ervín Adam. Přispěl svou prací k boji proti dětské obrně. Výsledky dnes oznámili pořadatelé na tiskové konferenci.

Ocenění Národní cenou vlády Česká hlava. Zleva: Karel Volenec, Anna Fučíková, Pavel Klener, Lenka Tománková, Ervín Adam. foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Ministerstvo průmyslu a obchodu udělilo cenu Industrie firmě ELLA-CS za vývoj krytého kovového samoexpandabilního jícnového stentu, který je určen k zastavení akutního krvácení z jícnových varixů. Cenu Doctorandus získala studentka Anna Fučíková z Matematicko-fyzikální fakulty UK. Ocenění Gaudeamus od Všeobecné zdravotní pojišťovny obdržela Lenka Tománková z ČVUT v Praze.

Národní cenu za vědu uděluje vláda od roku 2005. Dotuje ji milionem korun.

Je to dosud nejvyšší vědecké vyznamenání v republice a někdy se o ní hovoří jako o české Nobelově ceně. Ocenění Klener převzal v neděli večer na uzavřeném galavečeru.

Průkopník v oblasti chemoterapie

Profesor Klener se ve světě prosadil průkopnickým zaváděním chemoterapie zhoubných nádorů do klinické praxe a vysvětlováním této terapie moderními poznatky molekulární biologie. Tuto disciplínu založil v Česku. Napsal první monografii věnovanou problematice protinádorové chemoterapie.

Po revoluci vedl 18 let 1. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice (VFN), od roku 2002 do 2007 působil zároveň ve funkci ředitele pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze (UHKT). Klenera tehdy odvolal někdejší ministr zdravotnictví Tomáš Julínek, přední onkolog se totiž postavil proti sloučení ústavu s VFN.

NEURON 2012

Minulý čtvrtek se předávaly také ceny NEURON 2012, Nadačního fondu Karla Janečka, za celoživotní dílo špičkovým vědcům z oboru ekonomie, medicíny a matematiky. Obdržel ji profesor Marek Malík, jehož tým jako první na světě vyvinul před deseti lety metodu jak rozpoznat, zda jakýkoliv lék nevyvolá u lidí životu nebezpečnou srdeční arytmii. Oceněn byl i ekonom Jan Švejnar a matematik Miroslav Fiedler. Cenu Neuron 2012 pro vědce do 40 let převzal lékař Radek Špíšek, jehož tým vyvinul preparát, který má naději stát se lékem na karcinom prostaty.

Autoři: ,

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...