Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Cermat se definitivně rozloučil s bývalým ředitelem Zeleným

Evropa

  16:51
PRAHA - Centrum pro přípravu maturit Cermat propustilo koncem minulého roku 17 lidí, z týmu čítajícího nyní 70 lidí definitivně odešel i někdejší šéf centra Pavel Zelený. Změnami se ušetří 18 milionů korun, sdělil staronový šéf Cermatu Jiří Zíka. Cermatu totiž letos končí dotace v řádu stamilionů, která na přípravu jednotných zkoušek šla z EU.

Pavel Zelený, bývalý ředitel společnosti CERMAT foto: ČTK

"(Restrukturalizace) reagovala jednak na to, že letos končí projekt PRO.MZ hrazený z evropských peněz a samozřejmě také na změnu podoby maturitní zkoušky," uvedl Zíka. Na přípravu a spuštění jednotných maturit bylo z EU vyhrazeno přes 400 milionů korun, provozní náklady už ale letos půjdou ze státního rozpočtu.

PSALI JSME:

Ročně přijdou maturity na zhruba 250 milionů korun. Ačkoliv nyní Cermat mluví o úspoře 18 milionů, ministerstvo původně plánovalo změnami ušetřit 50 milionů ročně.

Nepovinně si bude možno vybrat pouze jazyk či matematiku

Co se týká změn v maturitách a s tím souvisejícím propouštěním, podle mluvčího Cermatu Petra Habáně byli propuštěni zejména kantoři, kteří dříve připravovali testy pro nepovinné zkoušky, například z biologie, chemie nebo dějepisu. V rámci novely si totiž studenti mohou od letoška vybrat pro nepovinné zkoušky jen cizí jazyk nebo matematiku. Byly také přeskupeny některé odbory, ušetří se i na tom, že centrum nebude muset připravovat testy ve dvou verzích obtížnosti. Novela totiž od jara zavádí jen jednu úroveň náročnosti.

Zíka změny naplánoval ještě coby pověřený ředitel centra, které v červnu po problémech s maturitami převzal po někdejším řediteli Zeleném. Před Vánocemi byl ale Zíka oficiálně jmenován do vedení Cermatu. V současnosti Cermat tiskne testy k jarnímu maturitnímu termínu, konají se také školení pro pedagogy.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete