Sobota 26. listopadu 2022, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi mají prestižní cenu za poznání vesmíru

Věda

  8:56
BRUSEL - Odhalit původ kosmického záření gama a poodkrýt tajemství temné hmoty a energie se podařilo mezinárodnímu týmu vědců, do něhož patří i dva Češi -profesor Ladislav Rob z Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK s doktorandem Daliborem Nedbalem. Za své výsledky dostal včera tým Descartovu cenu, kterou uděluje Evropská komise.

Cena za výzkum kosmického gama záření foto: Lidové noviny

Částice záření gama létají napříč vesmírem s energií až milionkrát vyšší, než má viditelné světlo. Odkud pocházejí a jaký mechanismus je dokáže „nakopnout“ k takové energii?

Většinu vesmíru, který vidíme, tvoří tzv. temná hmota a temná energie. Kde se temná hmota nachází a jaké má vlastnosti? Odpověď na tyto otázky pomohla najít čtveřice teleskopů vyrobených v ČR a umístěných v rámci výzkumného p r o j e k t u H . E . S . S . v Namibii.

Život na Zemi chrání před extrémním kosmickým zářením atmosféra. Když se částice gama srazí s molekulou vzduchu, rozpadne se a vyvolá spršku částic doprovázenou namodralým svitem - tzv. Čerenkovovým světlem. Záblesk trvá jen okamžik a pouhým okem ho nepostřehneme. Vědci proto postavili soustavu čtyř teleskopů s kamerami, které sledují oblohu a průlety částic atmosférou zaznamenávají. Záření gama letí k Zemi přímo od zdroje. Když vědci složí snímky ze všech teleskopů a zjistí směr letu, dozvědí se, odkud částice pochází. 

Více se dozvíte v dnešních tištěných Lidových novinách !!!

Autor:

Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok
Zdravé srdce, kosti a cévy. Vyhrajte doplněk stravy K2 Complex na celý rok

Téměř všichni známe klasické „béčko“ a „céčko“ a občas si vitamíny lupneme, zvláště na podzim, abychom podpořili naši imunitu. Kdo z vás ale slyšel...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat