Sobota 18. září 2021, svátek má Kryštof
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi přednášejí: Je arzen základem pro alternativní život?

Věda

  7:36
PRAHA - Dosavadní představy o živých organismech musíme přehodnotit. Astrobiologové z NASA našli v kalifornském jezeře Mono bakterie, v jejichž dědičné informaci je fosfor nahrazen jedovatým arzenem.

Jezero Mono v Kalifornii foto: Science

Jezero obsahuje obrovské množství solí a arzenu - takové prostředí většinu mikroorganismů zabije. Některé zvládly přežít, ale musely se přizpůsobit. Výborně se to podařilo bakterii kmene GFAJ-1 z čeledi Halomonadaceae, kterou nyní objevil a zkoumal tým vedený biochemičkou Felisou Wolfe-Simonovou.

Felisa Wolfe-Simonová odebírá vzorky z jezera Mono

O přelomových poznatcích informoval ve čtvrtek večer ve svém on-line vydání časopis Science. Je arzen základem pro alternativní život? Co čerstvé zjištění vlastně znamená? Na aktuální téma budou v úterý 7. prosince přednášet vědci z Přírodovědecké fakulty UK.

Petr Drahota popíše ekosystémy bohaté na arzen, docent Bohumír Janský pohovoří o jezeře Mono a jeho úžasné geomorfologii a chemismu, docent Petr Štěpnička srovná fosfor s arzenem a přiblíží mechanismus toxicity arzenu, docent Ivo Konopásek uvede na pravou míru fámy o alternativním životě.

Přednášky pro veřejnost začínají od 16.30 na Přírodovědecké fakultě UK v Praze, na adrese Viničná 7. Zájemci se sejdou v přízemí vlevo v učebně Fotochemie.

Autor:

Nesmysly o inflaci v Česku. Znovu bude nízká, uvidíte, tvrdí ekonom Michl

Premium ČSÚ zveřejnil, že inflace je nejvyšší od roku 2008, 4,1 %. Hned v pátek jsem k tomu vydal v MF DNES článek „Nebojte se...

Chci přidat 20 tisíc. Generaci Z kuráž nechybí, s trpělivostí už je to horší

Premium Sedmatřicetiletý Libor vede pobočku banky v krajském městě. Za poslední měsíce přijal několik mladých lidí, dvacátníků...

Hladovění je to nejlepší, co pro sebe lidé mohou udělat, říká neurolog

Jde o největší problém současné medicíny, a to bez ohledu na covid-19 - Alzheimerova nemoc, nejčastější typ demence....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat