Čtvrtek 24. června 2021svátek má Jan 16 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Češi se vracejí na Antarktidu

Češi se usídlí na Antarktidě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi se usídlí na Antarktidě. | foto: ČTK

BRNO Na brněnské Masarykově univerzitě se připravuje čtrnáctičlenná expedice do Antarktidy, jejímž cílem bude polární stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse. Na jih vyrazí na přelomu letošního a příštího roku. Vědeckou Stanici vybudovala Česká republika před pěti lety.

Obývána je ale jen v zimě, kdy na jihu panuje antarktické léto a klima je tedy nepříznivější. Tým vědců a techniků doplní fotograf a cestovatel Jiří Kolbaba, řekla mluvčí univerzity Tereza Fojtová.

Tým stráví na základně přibližně dva měsíce. V Antarktidě skončila zima, stanice bude patrně zavátá sněhem. Může trvat i několik hodin, než se skupině podaří odházet jej, dostat se dovnitř a oživit všechny technologie.

Studium parazitů

O to se postarají technici, kteří budou mít na starosti i údržbu stanice a všech zařízení. Vědecký výzkum v Antarktidě se zaměřuje na tzv. antarktické oázy. Jsou to místa, z nichž ustoupil ledovec. Vědci sledují, jak se na nich uchycuje život v podobě řas a lišejníků. Zabývají se výzkumem klimatu, sledují a pečlivě zaznamenávají změny počasí. Předmětem jejich zájmu je také geologický vývoj ostrova.

Nově se výzkum rozšíří například o studium parazitů mořských ryb nebo analýzu prvkového složení vzorků lišejníků v různých typech polární vegetace. Expedice se vrátí do vlasti ve dvou skupinách; první koncem února 2012 a druhá v polovině března.

ČTĚTE TAKÉ:

Vedením expedice byl pověřen správce stanice Pavel Kapler. Nově bude na ní instalován systém separace půdních naplavenin ve vodě z ledovcového potoka, který slouží jako zdroj pitné vody. Pro zásobování stanice energií, když je odstavena od sluneční a větrné energie, přibude nový blok baterií. Cílem techniků je zvýšit dosah vysílaček pro bezpečný pohyb v terénu.

Členem expedice je také lékař Kristian Brat. Nebude jen pečovat o zdravotní stav kolegů, ale i sledovat, jak se vědci vyrovnávají s fyzickou zátěží při práci v terénu.

,

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Byt 3+kk/B v obci Zruč - Senec
Byt 3+kk/B v obci Zruč - Senec

Ke Březí, Zruč-Senec - Senec, okres Plzeň-sever
10 000 Kč/měsíc