Pondělí 25. října 2021, svátek má Beáta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Češi vypočítali ideální střední výšku hladiny oceánů

Věda

  15:00
PRAHA - Čeští vědci vypočítali ideální střední výšku hladiny světových oceánů, konstantu W0, kterou lze využít nejen v geodézii, ale i v letectví a astronomii. Od této konstanty by se například mohla měřit nadmořská výška jednotně na celém světě, což předtím nebylo možné.
Moře

Moře foto: Reprofoto

Objevem a uznáním konstanty vznikl základ pro vybudování celosvětového výškového systému. Jejím výpočtem tým Viliama Vatrta z Vojenského geografického hydrometeorologického úřadu předběhl jiná světová pracoviště.

Konstanta W0

V Česku dostali tito vědci cenu Invence projektu Česká hlava. Konstanta W0 byla přijata mezi světové konstanty jako je například rychlost světla ve vakuu nebo Newtonovy gravitační konstanty.

ČTĚTE TAKÉ:


Tvůrci konstanty W0 vyhodnotili miliony družicových dat. Naměřené údaje bylo podle Vatrta nutné korigovat, protože aktuální výška oceánů se mění třeba podle přílivu a odlivu, bylo třeba brát v úvahu výšku vln, slanost vody, sílu větru a další okolnosti. "Vylučovat se musela měření nad mělčinami, aby nedošlo k falešnému odrazu, tam, kde se vyskytuje už nějaké zalednění, protože i tam by mohl být signál zkreslený. Když jsou těch bodů statisíce a plynule pokrývají veškerá moře a oceány, a když se shromažďují údaje opakovaně pět až deset let, tak pak vznikne jedno jediné číslo - a to je ta konstanta," vysvětloval novinářům při přebírání ceny Vatrt.

Nyní je situace taková, že například i na hranicích států mají stejné výškové body různě uváděné hodnoty výšek. Je to proto, že se vypočítávají od hladiny různých moří a mezi nimi může být podle Vatrta rozdíl až dva metry. "Primárně jsme tuto konstantu dělali právě pro sjednocení výškového systému. I hladina moře má svou nadmořskou výšku a vůči této konstantě to může být plus dva nebo minus dva metry," uvedl Vatrt.

Atomové hodiny

Pomocí W0 konstanty je také podle něj možné korigovat atomové hodiny. Musí být totiž umístěny v určité nadmořské výšce, protože s nadmořskou výškou se mění gravitace. Mají-li tedy atomové hodiny fungovat stejně na celém světě, musí se nadmořská výška všech atomových hodin stanovit podle stejného výškového počátku, tedy nyní podle konstanty W0. A právě díky tomuto využití stejný vědecký tým vyvinul další světově uznanou konstantu potřebnou pro srovnání atomových časů ve světě.

ČTĚTE TAKÉ:


Vatrt dodal, že díky konstantě je možné také konstruovat přístroje nové generace určené pro letadla. Měly by zamezit střetu letadla s přirozenou nebo umělou překážkou a umožnit autonomní přistávací manévr zejména za extrémních povětrnostních podmínek nebo při poškození technického zařízení letiště. "Jde o jednoduchá levná zařízení, která by mohla být montována do letadel jako doplněk současných přístrojů," uvedl vědec.

Autoři: ,

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná
Koupání je legrace. Zvlášť, když voda šumí, bublá a je barevná

Večerní hygiena je důležitá. A co teprve u dětí, které přes den nemyslí na to, že se nemají umazat. Jak zařídit, aby se děti do vany těšily a vy...

Mohlo by vás zajímat