Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká farmacie boduje. Byla devátá v počtu klinických studií v Evropě

Věda

  6:15
PRAHA - Česko bylo na devátém místě v Evropě v počtu uskutečněných klinických studií za rok 2013. Celkem to bylo 317 studií, jejichž počet však od roku 2006 klesl o 28 procent. O výsledcích průzkumu, který loni provedla Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) ve spolupráci s Institutem biostatistiky a analýz Masarykovy univerzity Brno, informoval výkonný ředitel AIFP Jakub Dvořáček.

Česko bylo na devátém místě v Evropě v počtu uskutečněných klinických studií. foto: Shutterstock

Nejvíce studií ověřovalo v uvedeném roce léky proti rakovině, celkem osmdesát. Další v pořadí byly obory imunologie a infekčních nemocí s 54 studiemi a neurologie s 34 studiemi.

Čeští onkologové mají novou zbraň proti rakovině: léčbu imunitou

Dvořáček vyzdvihl zejména to, že lékaři se díky účasti ve studiích seznámili s nejnovějšími trendy a pacienti byli léčeni na náklady firem nejnovějšími léky. Za léčbu těchto nemocných ušetřily zdravotní pojišťovny na lécích 170 milionů korun. Další úspory za návštěvy u lékaře, úhrad za diagnostické a vyšetřovací metody, studie neuvádí.

„Členské společnosti AIFP v roce 2013 investovaly do klinických studií dvě miliardy Kč. Podílelo se na nich více než 2300 výzkumných pracovníků a zaregistrovalo se celkem 8959 pacientů na 1818 výzkumných pracovištích,“ uvedl Dvořáček. Podle něho je třeba trend snižování počtu klinických studií zastavit a je nutno vytvořit funkční systém pro jejich podporu.

Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP):

  • sdružuje třicet členských společností, které vyvíjejí a uvádějí na trh nové, účinnější a bezpečnější přípravky
  • je členem Evropské federace farmaceutických společností
  • úzce spolupracuje s Americkou asociací inovativních farmaceutických firem

Jedním z důvodů poklesu klinických hodnocení je podle průzkumu malá podpora ze strany samotného vedení nemocnic a nejasné podmínky a nastavení zdravotního pojištění. V současnosti je v českém prostředí nastaven komplikovaný regulační rámec, který často vede k administrativním průtahům brzdícím možnost provedení klinických studií.

„Státní ústav pro kontrolu léčiv je regulačním orgánem a jeho činnosti jsou přísně vázány všemi souvisejícími právními předpisy. Přesto postupuje a bude nadále postupovat tak, aby byl proces schvalování klinických hodnocení co nejvíc efektivní, a tak podpořil oblast klinických hodnocení v Česku,“ uvedla Irena Storová z ústavu.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat