Neděle 17. října 2021, svátek má Hedvika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česká metoda léčí zraněnou míchu. Pacienty jsou zatím potkani

Věda

  18:24
Slibnou metodu léčby chronického poranění míchy vyvinuli vědci vedení Evou Sykovou z Ústavu experimentální medicíny Akademie věd. Prokázali, že hydrogel "osázený" kmenovými buňkami významně zlepší hybnost i citlivost zadních končetin paralyzovaných hlodavců.

Jeden z pokusných hlodavců zkoumaných v laboratoři profesorky Sykové foto: Ústav experimentální medicíny Akademie věd

Výzkum, který nyní vyústil ve studii přijatou významným odborným periodikem Stem Cells and Development, zahájil tým Evy Sykové před čtyřmi lety.

Mícha jako po skutečném úrazu
Vědci nejprve potkanům přeruší míchu. Provádějí to způsobem, který realisticky napodobuje podmínky, ke kterým dochází při úrazech. Po pěti týdnech od zákroku provedli u zvířat operaci, při které do poraněné míšní tkáně vložili jako implantát. Tím byl buď samotný hydrogel nebo hydrogel osázený kmenovými buňkami.

K porovnání výsledků použili skupinu neléčených potkanů. Obě skupiny zvířat sledovali po dobu půl roku, přičemž opakovali testy hybnost a citlivost jejich zadních končetin. Poté vědci provedli histologické vyšetření míšní tkáně, při kterém sledovali, zda dochází k obnovení míšní tkáně, a zjišťovali také změny v nepoškozené míše.

Noha se začala hýbat
"Většina celá řada studií končí experimenty za dva měsíce, maximálně za tři, a to se výsledek ještě neprojeví. Zjistili jsme, že prorůstání vláken implantátem nutné k propojení míchy trvá u laboratorních zvířat pět až šest měsíců. U člověka by šlo o ještě delší dobu," řekla Lidovým novinám Eva Syková.


Účinky léčby jsou jasně patrné
pro větší verzi kliněte na obrázek

Dosažené výsledky ukázaly, že po implantaci hydrogelu, který byl osázený kmenovými buňkami z kostní dřeně, dochází u léčené skupiny potkanů k významnému zlepšení jak hybnosti, tak i citlivosti zadních končetin. Alespoň částečná léčba chronického poranění míchy je tedy u zvířat možná. Lze předpokládat, že postup by pomohl i lidským pacientům.

Na cestě k léčbě lidí
Výzkum hradí Francouzská asociace pacientů, která také vlastní patenty. Hydrogely použité jako implantát pocházejí z laboratoří odborníků Ústavu makromolekulární chemie AV. Nyní je nutné získat schválení některého z vyzkoušených hydrogelů pro klinické užití.

"Očekáváme zhruba do roka schválení hydrogelu s kmenovými buňkami pro klinické zkoušky, pak hned začneme s ověřováním u lidí," uvedla profesorka Syková.

Výrobu hydrogelu pro léčbu lidí má zajistit kanadský partner, jehož identita dosud nebyla zveřejněna. 

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Od perfekcionisty Contadora k Pogačarovi bez nepřátel. Hvězdy očima Kreuzigera

Premium Zažil vládu Contadora i Frooma, řádění Sagana, razantní nástup Pogačara. Během šestnácti let profikariéry se vedle...

Advantage Consulting, s.r.o.
ŠANCE PRO ABSOLVENTY - TECHNICKÝ REFERENT (28-35.000 Kč)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 28 000 - 35 000 Kč

Mohlo by vás zajímat