Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko na podporu kosmického výzkumu vyčlení miliardu

Věda

  7:00
PRAHA - Česká podpora kosmického výzkumu by měla vzrůst zhruba na dvojnásobek, konkrétně na 42 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun).
Vesmír (ilustrační foto)

Vesmír (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Vyplývá to z analýzy České kosmické kanceláře. CSO poskytuje informační, poradenské a administrativní služby pracovištím zajímajícím se o zapojení do projektů Evropské kosmické agentury a zastupuje Česko v odborných orgánech EU a v Mezinárodní astronautické federaci.

ČTĚTE TAKÉ:

Česká republika se stala členem ESA v roce 2008. Podle analýzy CSO byly první čtyři roky Česka v agentuře úspěšné. "Výsledek předčil očekávání evropské odborné komunity i vedení ESA," uvedl ředitel kosmické kanceláře Jan Kolář. Podle něj českým pracovištím pomohly při vstupu do ESA především dříve získané zkušenosti. "Spolupráce s ESA na dílčích projektech začala už v roce 1996 a cennou zkušenost přinesl i Program evropských spolupracujících zemí v letech 2004 až 2008," upřesnil.

Při svém vstupu do ESA se Česko vedle povinného příspěvku zavázalo i k zapojení do deseti volitelných programů agentury. Na ně ČR vyčlenila 22,9 milionu eur. Kosmická kancelář nyní na základě své analýzy doporučuje, aby se příspěvek téměř zdvojnásobil. "Záměrem našeho návrhu je vytvoření podmínek pro maximální možné využití členství v ESA jako efektivního nástroje ke zvyšování úrovně výzkumu a vývoje v ČR a konkurenceschopnosti českých pracovišť," sdělil spoluautor analýzy Michal Václavík.

Prostředky pro pilotovaný výzkum vesmíru

"Nárůst finančního podílu respektuje současné ekonomické podmínky ČR a odpovídá vládní koncepci podpory výzkumných a vývojových aktivit," doplnil ředitel CSO.

Historickým úspěchem je podle CSO zapojení několika českých podniků a univerzitních pracovišť do přípravy budoucích nosných raket a prostředků pro pilotovaný průzkum sluneční soustavy. Více než dvě třetiny českého příspěvku na volitelné programy byly použity na výzkum telekomunikačních systémů, podpůrný technologický program, rozvoj vědeckých experimentů, program pro vědy o životě a fyzikální vědy a na pozorování Země.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...