Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Orientace > Věda

Rovnost pohlaví se v Česku nelepší, zhoršilo se zastoupení žen v politice

Ženy, ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženy, ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česko v žebříčku Světového ekonomického fóra (WEF), který sleduje rovnost pohlaví, postupně klesá na nižší příčky. Zatímco v roce 2012 bylo mezi více než 130 státy na 73. pozici, loni se propadlo o deset míst. V rovném přístupu žen a mužů ke vzdělání je sice republika jedničkou, v zastoupení obou pohlaví v politice ale byla v minulém roce až 79. a v postavení na trhu práce dokonce 95.

Vyplývá to z výročních zpráv Světového ekonomického fóra. Na nerovnost při příležitosti Mezinárodního dne žen, který připadá na 8. března, poukazuje i Česká ženská lobby.

Politika - možnost ovlivňovat a rozhodovat

Takzvaný index genderové nerovnosti, který hodnotí postavení na trhu práce, přístup ke vzdělání, zdraví a zastoupení v politice, se v Česku od roku 2006 vlastně nezměnil. Dosahuje zhruba 0,68. Česká republika tak rovné šance pro obě pohlaví zajišťuje stále jen z necelých 68 procent. Zatímco přístup ke vzdělání mají Češky a Češi stejný a republika je v této oblasti od roku 2008 na prvním místě žebříčku, v zastoupení v politice a na trhu práce se rozdíly naopak prohlubují.

Možnost ovlivňovat a rozhodovat v politice měly loni ženy v Česku podle Světového ekonomického fóra jen z necelých 13 procent. Za počet ministryň si Česká republika vysloužila 0,15 z jednoho bodu a za podíl žen v parlamentu 0,28 bodu.

Nezlepšuje se ani situace na pracovním trhu. Třeba v rovném odměňování za stejnou práci je Česká republika až 121. Nižší je i zaměstnanost žen než mužů. Horší pozici mají hlavně matky malých dětí.

Index genderové nerovnosti - pozice na žebříčku v jednotlivých oblastech
RokCelková poziceEkonomické postaveníPřístup ke vzděláváníZdraví a dožitíPolitické zastoupení
200653 (ze 115 zemí)52473670
200764 (ze 128 zemí)71 53 37 78
200869 (ze 130 zemí)68 1 38 88
200974 (ze 134 zemí)70 1 41 91
201065 (ze 134 zemí)80 1 38 59
201175 (ze 135 zemí)94 1 3960
201273 (ze 135 zemí)95 1 49 76
201383 (ze 136 zemí)95 1 46 79

Zdroj: Světové ekonomické fórum, výroční globální zprávy o rovnosti pohlaví

Podle šéfky České ženské lobby Jany Smiggels Kavkové se po posledních volbách zastoupení žen v politice ještě zhoršilo. Ve Sněmovně mají zhruba pětinu křesel, v Senátu a ve vládě 17 procent. V čele krajů není jediná hejtmanka. Ženy tvoří necelých 20 procent osazenstva krajských zastupitelstev. V zastupitelstvech komunálních mají 26 procent míst. Primátorky jsou dvě.

V Česku je tendence ženy podceňovat

Smiggels Kavková nesouhlasí s názorem, že Češky nemají o politiku zájem. Podle ní ženy tvoří 30 až 50 procent členské základny jednotlivých stran. "V Česku je tendence ženy podceňovat. Když se rozdělují posty, tak se na ně pokaždé nějak zapomene. Většinou rozhodují muži, takže navrhnou zas muže. Prostě je nenapadne nominovat ženu," řekla šéfka lobby.

Jako příklad uvedla nedávný výběr ministryně práce. Žena se do čela resortu dostala až poté, co se původní kandidát rozhodl z vážných důvodů funkci odmítnout. Premiér pak narychlo našel dokonce pět političek, které mohly post zastávat.

Podle Smiggels Kavkové se situace sama nezmění, potřeba by byla podpůrná opatření. Ženy totiž končívají na kandidátních listinách často na nevolitelných místech. Lobby třeba navrhuje to, aby se na seznamu střídala mužská a ženská jména a ženy musely být i v první trojici. Diskusi o kvótách chce otevřít také ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová Tominová.

Podle ministryně práce Michaely Marksové Tominové (ČSSD) patří stírání rozdílů a podpora rovných šancí k prioritám vlády. V tiskovém prohlášení uvedla, že kabinet počítá s opatřeními ke slaďování práce a rodiny, podporovat chce i vyšší zastoupení žen v rozhodovacích pozicích a stejnou odměnu za srovnatelnou práci.

Už dřív ministryně řekla, že ve svém resortu plánuje třeba audit odměňování, který by měl ukázat, zda ženy a muži vydělávají za stejný výkon stejně. Od září by také mohly začít vznikat dětské skupiny, kam by pracující rodiče dávali své malé děti na hlídání. Zákon Marksová prosazuje. Slibuje si od něj mimo jiné zlepšení zaměstnanosti matek.

,

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...