Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko vyhraje souboj o sídlo systému Galileo, tvrdí diplomat

Evropa

  7:08
PRAHA - Česko má na dosah vítězství v souboji o sídlo evropského navigačního systému Galileo; rozhodnutí má padnout v prosinci v Bruselu.

Navigační systém Galileo. foto: ČTK

Informaci přinesl ČRo1-Radiožurnál. Podle vysoce postaveného diplomatického zdroje by o umístění Galilea měli téměř určitě na své prosincové schůzce rozhodnout ministři dopravy členských zemí Evropské unie. Téma se totiž už dostalo do agendy jejich schůzky.

Ministři se mají spolu s kolegy zodpovědnými za energetiku sejít 2. a 3. prosince.

Česko je hlavním favoritem na zisk sídla Galilea. Usilují o něj i Němci a Nizozemci, kteří ale mají podle diplomatů mnohem nižší podporu. Podle informací Radiožurnálu záleží hlavně na Belgičanech, kteří teď Unii předsedají. Galileo provizorně sídlí v Bruselu a Belgie by mohla chtít, aby se v době nedostatku peněz nevynakládaly prostředky na jeho stěhování.

Pokud Česko sídlo získá, vznikne v Praze administrativní centrum systému. To bude dohlížet i na pobočky v západní Evropě.

Družicový systém Galileo za 3,5 miliardy eur (asi 90 miliard korun) by měl začít plně fungovat v roce 2014, ale řídící agentura by se mohla z Bruselu stěhovat již v polovině příštího roku. Zatím jsou na oběžné dráze pouze dva satelity, celkem jich má být 30. Pro plné spuštění systému jich bude stačit 18. Nejznámější službou Galilea budou navigační služby řidičům.

Autoři: ,

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...